Av. Veysel Tayyar
Av. Veysel Tayyar
veyseltayyar@kentgazetesi.com
Hayvana Yönelik Şiddet ve İşkence
  • 0
  • 25 Aralık 2019 Çarşamba
  • +
  • -

“Hayvanlara karşı acımasız olan, iyi bir insan olamaz.”
Böyle söylüyor Arthur Schopenhauer.
Peki ne yapıyoruz? Meşru müdafaa sayılması mümkün olmayan saldırılara, insanı insanlıktan soğutacak işkencelere, sırf hayvan oldukları için hiçbir değerlerinin olmadığını düşünenlere karşı biz ne yapıyoruz?
Yeni kanun tasarıları incelendiğinde hayvan severler olarak umutlarımız biraz olsun yeşeriyor. Onlara bir gün hakkettikleri değeri vereceğimizden asla şüphemiz yok. Peki halihazırda durum nedir? Bugün bu husustan sizler için bahsedeceğim.
                                                                       ***

Pek nostaljik faytonlarımızla başlamak istiyorum söze. Yıllardır garibim atlara yaptığımız o işkencelerle.
Her yıl faytona sürülmüş yüzlerceat dur durak bilmeksizin koşmaktan güçsüz kalıp ölüyor. Bizler azıcık nezle olmayagörelim hemen dünya eksenimizde dönüyor sanıyoruz da o hayvanların da canlarının olduğunu çabucacık unutuveriyoruz. Hangi ara vicdanımızı bu kadar kaybettik acaba? Meselenin bir hukuki boyutu olmalı evet ama vicdani boyutunu ne ara umursamaz olduk? Bir hayvana zarar vermemek için, onu da bizler gibi yaratılan ve yaşayan bir canlı olarak görmek için illa yasaların bizleri cezalandırması mı gerekiyor?

Din önderimiz Peygamberiz de “Merhametli olmadan imanlı olamazsınız.” diye buyurmamış mı? Konuşamıyor olmak derdinden anlamamayı mı gerektiriyor? Halbuki o atların perişanlıkları bizzat yüzlerinden okunuyor.
                                                                       ***

Halihazırda Türk Ceza Kanunu’nun “mala zarar verme suçu” nu düzenleyen 152. maddesi hükmü önce başkasının taşınır veya taşınmaz malını kısmen veya tamamen yıkan, tahrip eden, yok eden, bozan, kullanılamaz hale getiren veya kirleten kişinin, mağdurun şikayeti üzerine, dört aydan 3 yıla kadar hapis veya adli para cezasıyla cezalandırılacağını söylüyor, sonra ise haklı bir neden olmaksızın sahipli hayvanı öldüren, işe yaramayacak hale getiren veya değerinin azalmasına neden olan kişi hakkında da bu madde hükmünün uygulanacağını belirtiyor. Öyleyse zarar verilen hayvan sahipli ise Türk Ceza Kanunu’nun 152. maddesi uygulanacak ve faile dört ay ile üç yıl arasında hapis veya adli para cezası verilecek, şayet zarar verilen hayvan sahipsiz ise yapılan fiil suç kabul edilemeyecek, Hayvan Hakları Koruma Kanununa muhalefetten yalnızca para cezası verilebilecek.
Anlıyoruz ki hukukumuzda sahipli hayvan, eşya statüsünde değerlendiriliyor. Halbuki canlı bir varlığa eşya muamelesi yapmak asla kabul edilebilir değil.
Asıl büyük sorun ise sahipsiz hayvanların herhangi bireşya kadar dahi değerinin olmaması.
Hayvanı sahipli-sahipsiz olarak ayırmaktan vazgeçtiğimizde, yani ne olursa olsun hayvana zarar veren kişi hakkında caydırıcı ve özgürlüğü kısıtlayıcı cezalara hükmettiğimizde önüne geçilebilir ancak bu şiddetin. Bir cana kıymanın cezası liralarla değil yıllarla hesaplandığı zaman ancak vazifemizi yerine getirmişiz demektir.
Sokak hayvanlarına şiddetle ilgili onlarca örnek sıralayabiliriz rahatlıkla. Yolda yürürken kediyi tekmeleyen, köpeği itekleyen, evde beslediği kediyi damacanayla ezerek öldüren, arabasının arkasına bağladığı köpeği hız kesmeksizin ilerleyerek sürükleyen, yakan, zehirleyen, aç bırakan… Bunları yapanların hepsi maalesef birer insan.
İşin bir de ticari boyutu var tabi.Havuzlarda eğitilip izleyenleri keyiflendiren yunuslar, seyircisini alkışlayan fok.Onlar da mutlular mı hallerinden?Hayvanlı sirkler ya da. Çemberden geçmesi için onlarca kırbaç yiyen aslanlar? Kemikleri kırılasıya dövülen maymunlar?
O hayvanları değil de onlara bunu yapan insanları eğitmek lazım aslında. Kırbaçla değil elbette, aile eğitimiyle, ahlak kurallarıyla. Cezalandırmak hususuna gelince de, bir hayvanın hayatı 761 Türk Lirası olmamalı. Göz göre göre hayvanlara zarar verip onlara işkence eden caniler mutlaka hapis cezalarına çarptırılmalı.
                                                                       ***
Bir hayvan asla insan gibi zalim olamaz; böylesine ustalıklı, böylesine sanatsal bir zalimlik insanda olur sadece.-FyodorMihayloviç Dostoyevski

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?