Binay KAZAN
Binay KAZAN
binaykazan@kentgazetesi.com
BİLİNÇLİ TÜKETİCİ VE TOPLUMSAL SORUMLULUK…! – 19 Eylül 2018
  • 0
  • 18 Eylül 2018 Salı
  • +
  • -

Tüketici: bir mal veya hizmeti fayda sağlamak için satın alan ve kullanan nihai kişidir.

Bu tanımdan da anlaşılacağı gibi, hepimiz birer tüketici olarak bu ekonominin önemli çarklarından biriyiz.

Tüm dünyada olduğu gibi, bu ülkede ve yaşadığımız şehirde “üretilen mal ve hizmetleri satın alarak” ekonominin lokomotifi işlevini görüyoruz.

Bu anlamda;  tüketicilerin ülke ekonomilere nitelikli katkısını göz ardı etmemek gerektiğini anlıyoruz. Tüketiciler  “bilinçli tüketim yaparak” bir tarafta kendi ekonomik çıkarlarını korurken, öte yanda da üretici firmaları “kaliteli ve ucuz mal /hizmet üretmeye” yönlendirmektedirler. Ticaret ve sanayinin doğal denetleyicisi olarak ülke çıkarlarını da koruyan tüketiciler,  bu duyarlılıkları ile dünya kaynaklarının bilinçsizce tüketilmesine de karşı durmaktadırlar. Bu açılardan bakıldığında; tüketicinin ne kadar büyük bir güç olduğu  görülmektedir.

Ancak; ülkemizdeki bilinçli tüketici sayısı yok denecek kadar azdır. Büyük kentlerde kurulu bulunan tüketici derneklerine ”sadece işi düşen insanlar” üye olmakta, çoğunluğu emekli memur birkaç yürekli insan da, bu derneklerde gönüllü yönetici olarak görev yapmaktadır.

Şu anda ülkemizdeki tüketici derneklerine üye olan bilinçli tüketici sayısı: 100-110 bini geçmemektedir. 78 Milyonluk büyük bir ülkede: 100 bin bilinçli tüketici oldukça azdır.

                                 TÜKETİCİ DERNEKLERİ ETKİN Mİ..?

Bursa’da faaliyet gösteren 2 ayrı tüketici derneği de,  ekonomik sorunlarına rağmen hakkı yenen veya haksızlığa uğrayan hemşerilerimize yol gösteren sivil toplum kuruluşları olarak dikkati çekmektedir.

Ama son yıllarda bu derneklerde de bir metal yorgunluğundan bahsetmek mümkündür.

Örneğin; 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü gibi bizler için çok önemli olan günde; ne yazık tır ki kentimizdeki 2 aktif dernek de hiçbir etkinliğe imza atmayarak adeta “benden sonrası tufan” felsefesinin içine düşmüş görünmektedir.

Bu konuda yanılmış olmayı yeğlerim ama öyle de görünüyor ne yazık ki…

Konu ile ilgili olarak; Bursa Tüketici derneklerine bu köşeden söz hakkı vermeye hazırım.

Yeter ki ortaya çıksınlar ve 15 Mart’a dair bir şeyler söylesinler.

Ama önemli olan; bu toplumda bilinçli tüketici sayısının çoğaltmaktır. Firmaların kaliteli mal veya hizmet üretmesi için, bilinçli tüketicilerin çok önemli işlevi vardır çünkü…

Bilinçli tüketiciler; aradıkları yasal hakları ile firmaların hatalı mal üretimini engellemekte, talepleri ile de mal kalitesinin yükselmesini sağlamaktadırlar.

Bu yüzden bir ülkede ne kadar fazla bilinçli ve hakkını arayan tüketici varsa, üretim satış ve satış sonrası hizmetlerde de o kadar kalite yükselmektedir.

Bilinçli tüketici; kalite de demektir aynı zamanda…

ÖZLÜ SÖZLER: Problemlerin üstüne kuluçkaya yatarsanız, mükemmel civcivleriniz olur. (Zig ZAGLAR)

—————————————————————————————————————–

                            “ 3 TL’YE DE DOMATES VAR”

Geçtiğimiz pazartesi günü bu köşede; “5 liraya domates mi olur” başlığı altında sebze-meyve fiyatlarına hitaben bir tüketici tepkisini dile getirmiştim.

Konu ile ilgili olumlu-olumsuz tepkiler aldım. Fiyatların bu denli pahalılaşmasının altında fırsatçılığın yattığını belirten bir okurum, denetlemelerin yetersizliğinden şikayet etti.

Bana K.Balıklı semtinden ulaşan bir başka okurum ise, 5 TL’ye domates satmanın insafsızlık olduğunu belirterek: ”Ben 2 haftadan beri taş gibi domatesi 3 liraya alıyorum. K.Balıklı Semt Pazarı’nda 5 liraya domates satılmıyor. Fiyattan şikayet eden müşterilerimizi kendi pazarımıza bekleriz” diyerek semt pazarları arasındaki fiyat farklılığına dikkat çekti.

Gerçekten de bu böyle mi…?

Dar gelirli mahalle ve semt pazarlarında ucuza mal satan birçok pazarcının, Nilüfer ilçesindeki bazı pazarlarda “sosyeteye gider” diyerek en az yüzde 40-50 fiyat farkı ile mal satmaya başladığını söylüyor bazı bilinçli tüketiciler…

Demek ki; domates fiyatları semtlere göre değişiyor. Halden aynı fiyata alınan birçok sebze ve meyve değişik pazarlarla değişik fiyatlara satılmaya devam ediyor.

Bu durum da günün birinde; insanların semt pazarlarından uzaklaşarak, AVM’lerden tek-tek seçerek sebze-meyve alımına gidebileceği gerçeğine ulaşabilir.

Pazarcı esnafının dikkat etmesi gereken bir nokta bu…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?