Burak Tok
Burak Tok
buraktok@kentgazetesi.com
Güçlü muhalefet kazandırır – 17 Mayıs 2019
  • 0
  • 17 Mayıs 2019 Cuma
  • +
  • -

31 Mart seçimleri Türkiye tarihinde kar bir leke olarak kalacaktır. Seçimlerde usulsüzlük yapıldı iddiaları hem geçmiş seçimlerle ilgili tartışmaları hem de önümüzdeki seçimlerde yapılacak tartışmaları şiddetlendirecektir.

Türkiye halkının bir kesiminin mevcut yönetime güveni ekonomiyle biterken, sandığa güven de sarsıldı. 24 Haziran’da yapılacak seçimlerde AK Parti İstanbul’u kazanırsa bugün hükümet tarafından takınılan tavır, yarın muhalefet tarafından takınılacaktır. Bu da ülkeyi yeni bir kaosa sürükleyecektir.

Bundan önceki seçimlerde muhalefet ne yapamadı da ‘oylar çalınmadı’ soruları da akılları kurcalayan başka bir mesele. Ayrıca böyle bir operasyon belediye başkanlığından daha önemli olan yeni hükümet sisteminin değişmesinde de yapılabilirdi.  Ama iddialar her nedense yerel seçimleri gösterdi.

Neden mi?

Yapılan açıklamalar ve yaşanan süreç sandıklara rahatça operasyon yapabileceği iddialarını güçlendirdi.  Bırakın Millet iradesini sandığa hilesiz yansıtsın.

İddia ediyorum ki bugün ülke ekonomisi iyi bir durumda olsaydı, halk tanzim çadırlarına mahkum edilip üstüne ‘varlık kurluğu’ denilmesiydi bugün bu seçim 31 Mart’ta biterdi.

Öncelikle halkın refah seviyesi artırılmalıdır. İnsanların alım gücü güçlendirilmedir.

Bugün İstanbul’da güçlü bir muhalefetin halka neler kazandırabileceğini gördük.

CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’nun vaatleri AK parti tarafından yerine getiriliyor.

16 Milyon İstanbullunun karşısına Ekrem İmamoğlu gibi bir isim çıkmasaydı, rahat kazanılan bir seçim şehirdeki birçok şeyin fiyatını arttırabilirdi.

Peki, güçlü bir muhalefetle İstanbul neler kazandı hem inceleyelim;

İmamoğlu’nun seçim vaadi olan ve kısa görev süresi içinde hayata geçirilmesi için talimat verdiği ulaşım ve su indirimleri İBB Meclisi’nde oybirliğiyle kabul edildi. Öğrenci aylık mavi kart ücreti 85 liradan 40 liraya düşürüldü. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile Şeker Bayramı’nda ulaşım ücretsiz hale getirildi. Suda ise yüzde 46’ya varan indirim kabul edildi.

İşte bu yüzden muhalefet çok önemlidir. Eğer arkanda senin koltuğunu rahatsız edecek biri varsa sen her zaman daha iyi çalışırsın.

Hükümette İstanbul’da şu an bunun çok iyi farkında ve adımlarını öne göre atıyor. Genel seçimlerde de AK Parti hükümetini sallayabilecek bir muhalefetin Türkiye’ye neler kazandırabileceğini görün isterim.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?