Burak Tok
Burak Tok
buraktok@kentgazetesi.com
Hem sahada hem masada – 30 Ekim 2019
  • 0
  • 30 Ekim 2019 Çarşamba
  • +
  • -

Kahraman ordumuz, Suriye’de oluşturulması planlanan terör koridorunu yok etmek amacıyla Fırat’tın doğusuna vura vura girmişti.

Başarıyla devam eden Barış Pınarı operasyonuna,  Trump’ın alçak tehditleri ve hakaretlerinin gölgesinde ilk olarak 120 saat ara verilmişti. Tüm dünya bu sürenin bitiminde ne olacağını merak ederken Trump,  harekatın durdurulması sebebiyle teşekkür mesajları paylaşmış, yaptım kararlarını geri çekmişti.

120 saat su gibi akıp geçti. Bu 120 saatlik süre içinde teröristler tarafından Mehmetçiğimize birçok taciz ateşi açıldı. Yaralanan askerlerimiz oldu. Sonrasında süre bittiği gün ABD, güvenli bölgeden YPG’nin çekildiğini açıkladı. Türkiye tarafından da yapılan açıklamalar ABD’yi destekler şekildeydi.

Türkiye’nin hem sahada hem de masa kazandığı vurgulandı. “İstediğimizi aldık, artık sadece sahada değil, masada da kazanan bir ülkeyiz” açıklamaları yapıldı.

Tüm bunlardan sonra Rusya’da yine kritik bir zirve gerçekleştirildi. Bölgedeki ABD ile yaşanan süreç sanki hiç olamamış gibi Rusya ile Güvenli Bölge konusunda masaya oturduk.

Rusya Devlet Başkanı Putin ile Soçi anlaşması imzalandı ve bu anlaşmayla teröristlerin Güvenli Bölgeden çekilmeleri için ek 150 saat daha verildi.

“Hani teröristler çekilmişti” diye kafalarımızda soru işaretleri oluştu ama neyse beklemeye geçtik.

Dün Rusya ile yapılan anlaşma çerçevesinde 150 saatlik süre de doldu.

Birçok yetkiliden ilk önce 120 saat bittiği gibi terörist görürsek vururuz açıklamalarını, 150 saatlik süre içinde de duyduk ancak dün bu 150 saatlik sürede bitti.

Rusya, YPG’nin bölgeden tamamen çekildiğini ve Türk-Rus ortak devriyelerin başlayacağını açıkladı.

Ancak ilk olarak verdiğimiz 120 saatlik sürenin sonunda ABD’de teröristlerin tamamen temizlendiğini duyurmuştu.

Sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan,  ABD’nin teröristlerin çekildiğini Türkiye’ye söylediğini ancak durumun öyle olmadığını söylemişti.

Şimdi aynı durumun bir benzerini yaşamak üzereyiz. 

Rusya, bölgenin temizlendiğini söylüyor ancak Türk yetkililerden bunu doğrulayan herhangi bir net açıklama gelmedi.

Hatta birçok kişi, PKK/YPG’lilerin Esad rejiminin askeri formalarını giyerek bölgeden gizlendiği iddialarını ortaya attı.

Görünen o ki bu süreç daha da uzayarak devam edecek. Evet, kahraman ordumuz buradaki koridoru teröristlerin başına yıktı ancak yine terörün sadece sakalını kesildi.

Zaman geçecek, gündem değişecek ve yine başımıza aynı belalar peydahlanacak.

Şimdilik gündem bunlardan oluşuyor…

Ancak bugün gün içerisinde yaşanacak gelişmeler, Suriye’de oluşacak son durumla ilgili bizlere daha iyi sonuçlar verecek.

Umarım dedikleri gibi “Hem masada hem sahada TÜRKİYE” kazanmıştır!

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?