Burak Tok
Burak Tok
buraktok@kentgazetesi.com
Her şeyin bir ‘bedeli’ var – 25 Mayıs 2019
  • 0
  • 25 Mayıs 2019 Cumartesi
  • +
  • -

Bilindiği üzere askerlik sistemi değişti. Birçok Türk evladının beklediği kararlar kabusa dönen seçim sürecinin ardından açıklandı. Sisteme baktığımızda kısacası bedelli askerlik yapmak isteyenler için zorunlu askerlik süresi 1 ay, bedelli askerlik yapmak istemeyen ve bununla birlikte isteğe bağlı yedek astsubaylık ve yedek subaylık gibi görevleri istemeyen askerler için askerlik süresi 1 ay eğitim 5 ay kıta hizmeti olmak üzere toplamda 6 ay olacak.

Bu düzenlemeyle birlikte en çok konuşulanlardan biri 31 Bin TL’lik bedelli ücreti oldu. Eğitim durumuyla ilgili olan ayrımcılıkların kaldırılması her ne kadar önemli bir detay olarak öne çıksa da bedelli ücreti kafaları karıştırdı.

Asgari ücretle çalışan bir gencin veya bir fabrikatör sahibi babanın evladı aynı ücreti ödeyecek.

Kısacası yine parası olan askerlik yapmayacak.  Yeni kanun düzenlenmesinden beklediğim gelir durumuna göre kişisel ücretlendirme yapılmasıydı. Bir önce çıkan bedelli askerlikte 15 Bin TL’ye 12 ay askerlik yapılmış sayıldı. Bu düzenlenmeden 1 Ocak 1994’ten önce doğmuş kişiler yararlanabildi. Ülkenin ekonomik krizlerle boğuşuyor olmasından dolayı ve askerlik görevi yapmayı bekleyen vatan evlatlarının sayısının milyonları aşmasından dolayı bu fiyat 15 bin TL’ye çekilip hem devletin kasasında bir rahatlama yapıldı hem de askerlik için bekleyen kişilerin sayısı azatlı.

Fakat burada da bir haksız oluştu. 1993’lülere ‘15 Bin lira ver sen gelme’ denilirken 1994 ve sonrasında doğanlara ‘sen 31 bin TL ver’ denildi.

Tabi ki bu sistemin iyi yanları da var.

Askerliğini uzatanların orduda kalıp generalliğe kadar yükselme şansı da bu sisteme doğacak.

Teklifle, ayrıca yedek astsubaylık ve yedek subaylık şansı da doğacak. 6 ay askerlik yapan bir kişinin isterse terhis olabilecek, isterse de kendi talebiyle, TSK’daki kadro durumu, TSK’nin uygun görüşü halinde bir 6 ay daha orduda görev yapabilecek. Askerliğe devam etmesi halinde kişiye asgari ücretten az olmamak kaydıyla ödeme yapılacak.

 Yeni sistemle kalıcı hale gelen bedelli askerlikte yaş sınırı da kalkıyor. 20 yaşını doldurmuş ve 31 bin TL ödeyenler bedelli askerlik yapabilecekler. Bedelli askerlikte 1 aylık temel askerlik zorunlu olacak. Kontenjandan fazla başvuru olursa kura çekilecek. Bir kere kurada çıkmayanın yeniden başvuru şansı da var.

Teklifte en önemli noktalardan biri de bakaya kalanlar ve yoklama kaçağı olanlaı ilgilendiriyor. Bakaya kalanlar ve yoklama kaçağı olanlar için bir kereliğine bedelli askerlikten yararlanma fırsatı verilecek. Ancak sistem devreye girdikten sonra yoklama kaçağı ve bakaya durumunda olanlar bedelli askerlik yapamayacak. Ayrıca bu kişiler bu durumda oldukları her gün için 10 lira da ceza ödeyecekler.

Umarım yeni sistem hem ordumuza güç katar hem de gençlerimizin önünü açar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?