Burak Tok
Burak Tok
buraktok@kentgazetesi.com
OTOBÜS YANGINLARI TESADÜF MÜ?
  • 0
  • 14 Kasım 2019 Perşembe
  • +
  • -

Bursa, arka arkaya iki belediye otobüsü yangını ile adeta faciasından kıl payı kurtuldu.  Ancak bu yaşananlar akıllarda da birçok soru işaretleri oluşturdu.

İlk olarak 6 Kasım’da yüreklerimiz ağzımıza geldi.

İlk olay Yıldırım’da Gökdere kavşağında meydana geldi. 35-C numaralı otobüsün Gökdere kavşağına geldiğinde motor kısmından dumanlar yükselmeye başladı. Dumanları fark eden şoförün dikkati sayesinde otobüste bulunan yolcular anında tahliye edilerek büyük bir facianın önüne geçildi. Otobüs ise kısa sürede alevlere teslim oldu. İtfaiye ekiplerinin yarım saatlik müdahalesiyle yangın söndürüldü.

Olayda kimsenin yararlanmaması ve can kaybının olmaması hepimize derin bir nefes aldırdı.

Bursa, bu yaşanan ile büyük bir faciayı ucuz atlattı. Ancak daha önce böyle bir olayın yaşanmamış olması ve can kaybı olmaması bizlere olayı hemen unutturdu.

Ancak olaydan tam 6 gün sonra bir uyarı daha geldi. 12 Kasım’da Osmangazi’ye bağlı Armutköy’den Çekirge Devlet Hastanesine yolcu taşıyan 16 JBK 64 plakalı yolcu otobüsü, İnönü Caddesinde birden stop etti ve alev almaya başladı.  İçinde yolcuların bulunduğu otobüsün neden stop ettiğine bakmak için aşağı inen otobüs şoförü motor kısmının alev aldığını fark etmesiyle hemen tüm yolcuları tahliye etti.

2. uyarıdan da şoförün dikkatiyle ucuz atlatıldı.

Ancak;  6 gün arayla iki büyük bir faciadan dönülmesi ise olayların tesadüf mü yoksa belediye otobüslerinin bakımlarının tam anlamıyla yapılmıyor mu sorularını getirdi.

Bilindiği üzere 2 Ağustos tarihinde Balıkesir İvrindi’de seyir halindeki yolcu otobüsünde çıkan yangında 2’si çocuk 5 kişi hayatını kaybederken 15 kişi de yaralanmıştı.   İnsanlar otobüsten inmeyi başaramamış ve alevlerin içinde kalarak maalesef can vermişlerdi.

Çok şükür Bursa’da arka arkaya yanan belediye otobüslerinde böyle bir facia yaşamadık.

Fakat yetkililer bu yaşanan gelişmelerin üstüne düşmez, belediye otobüslerin bakım ve kontrolleri düzenli ve kanuna uygun yapılmazsa Bursa bu yaşananların bir 3’üncüsünü canlar kaybederek yaşayabilir.

Bu yaşanan 2 uyarı bizlere ders olmadır. Bu yaşananları hemen unutup, bir kenara bırakmamalıyız.

Unutmayın ki “bir musibet bin nasihatten iyidir”

O otobüsler can taşıyor.  Bizler o otobüslere ve şoförlere canlarımızı emanet ediyoruz.

Umarım yaşanan bu iki olay sonrası kontroller daha sıklaştırılır ve Bursa bir daha böyle facia ile karşı karşıya kalmaz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?