Burak Tok
Burak Tok
buraktok@kentgazetesi.com
Siyaset ve futbol – 16 Nisan 2019
  • 0
  • 16 Nisan 2019 Salı
  • +
  • -

Beylikdüzü Belediye Başkanı olan Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmasıyla birlikte olanlar oldu.

1970`te Trabzon’da doğdu.  İstanbul onu Beylikdüzü’nden, Türkiye ise sayımı bitmeyen oylardan tanıdı. Sinirlenmedi, agresifleşmedi. Güler yüzü pazardaki AK Parti seçmeni dahil herkesin beğenisini kazandı.

Yılmadı.

Anıtkabir’i ziyaret etti, topa tuttular. Beşiktaş maçına gitti, demediklerini bırakmadılar. En son ise Fenerbahçe- Galatasaray maçıyla ipleri kopardılar.

Neymiş, “Futbolu siyasetin içine sokmamak gerekir”miş’!

Beşiktaşlı olan MHP lideri Devlet Bahçeli’den Süper Lig’in 23. Haftasında bir açıklama gelmişti. Bu açıklama ile ilgili sözleri sizlere olduğu gibi paylaşmak istiyorum.

“Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin berabere kalmasını tavsiye ederim. Beşiktaş yenilirse ayıp olur. Yenerse de Fenerbahçe farklı düşünmeye başlar. ‘Fenerbahçe diz çöktü, şuna bir de biz vuralım’ yaklaşımı Beşiktaş’a yakışmaz. Kartallar yüksek uçar.”  ifadelerini kullandı.

Ve bu maç 3-3 berabere bitti. ???

Fakat yine aynı durumun bir değişik versiyonunda Sayın Devlet Bahçeli, CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu’nun maçı statta izlemesi hakkında, “Mazbatayı stadyuma taşımak taraflar arasındaki rekabeti siyasi düşmanlığa dönüştürmek için ekilen bir tohumdur. Bundan belediye başkanı olmaz” dedi

Peki, bu siyasi düşmanlık, Rizespor- Beşiktaş mücadelesinde neden gündeme getirilmedi.

Beşiktaş taraftarlarının “Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa, adın yazılacak mücevher taşa”  tezahüratlarına Rizespor taraftarlarının ‘Recep Tayyip Erdoğan’ diye karşılık vermesi Türk Milletinin ne kadar keskin bir ayrıma sürüklendiğinin kanıtı değimliydi.

Neyse,

Trabzon doğumlu İmamoğlu, bu yaşananlara gereken cevabı verdi.

“KULÜP YETKİLİSİ TARAFINDAN ARANDIM”

İşte Ekrem İmamoğlu’nun maçlara gitmesi ile ilgili gelen eleştirilere yanıtı; “Bence milletin nezninde hiç polemik meselesi değil. En barışçıl en huzurlu maçları izledim. Hiç sorunsuz hem de dünyanın en önemli derbilerinden birisi Fenerbahçe-Galatasaray derbisi… İnsanlar bize sadece sevgi ve coşku gösterisinden bulundular. Bakın buradan söyleyeyim. Şu coşkuyu ve şu sevgiyi gören birçok insan toplumun önüne geçer amigoluk yapar. Beni eleştirenlerin amigoluğa bile talip olacağını biliyorum. Ben bu durumdan tevazu çıkarırım, bu durumdan mahçubiyet çıkarırım. Görevlilik ve sorumluluk duygumu arttırıp işime bakarım”

Buraya kadar sorun yok. Peki, İmamoğlu’nu hangi yetkili aradı veya hangi yetkili tarafından aratıldı?

Asıl mesele burada.

İmamoğlu, Kulüp yetkilisiyle arasında geçen konuşmayı isim vermeden şu sözlerle anlattı:  “Evet beni kulübün yetkilisi aradı, “Efendim bu konuda tehdit unsurları var, maça gelmeniz doğru değildir.” Ben de dedim ki “Hayır kardeşim. Böyle bir süreç varsa sorumlu siz değilsiniz. Kamuya açık bir yer ve benim maça gelmeme kimse engel olamaz. Eğer bir sorun yetkili varsa beni arasın. Şimdi siz benden bu ismi açıklamamı bekliyorsunuz, ben açıklamam. Kendisi yaptığı şeyi açıklasın ben cevabını veririm. Kamuya bu süreci açıklayacak kişi kulüp yetkilisini arayandır. Niye yaptığını açıklasın, ben cevabımı veririm, nokta. Daha fazlada açıklama yapmam. Ben maçlara gitmeye devam edeceğim”

Seçimin diğer yüzündeki İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan Adayı Binali Yıldırım ise bu gelişmeleri tabiî ki yanıtsız bırakmadı. Rakibi Ekrem İmamoğlu’nun futbol maçlarına gitmesine ilişkin “Maça gitmesini doğru bulmuyorum. Amigolukla başkanlık olmaz. Sonucu sükunet ile beklemelidir. Bunun dışında yapılacak olan taşkınlık toplumsal sürece zarar verir” dedi.

Seçimler biteli 16 gün oldu. İnsanlar yoruldu. Kararsızlıklar, yalan bilgiler Türk halkının iyice canını sıktı. Taraftarların kimin adını bağırdığını, hangi adayın nereye gittiğini, ne yaptığını bu kadar sorgulamak yerine ‘Sandıkta benim oyum neden bu kadar düştü ve İstanbul ve Ankara gibi Türkiye’nin ta kendisi olan şehirlerin kaybedildiği oturulup konuşulmadır.

Hukuki olarak hiçbir engeli olmayan herkes istediği maça gidip, istediği maçı izleyebilir.

Umarım kulübü arayıp İmamoğlu’nun maça gitmesini engellemeye kalkışan kişi çıkıp bir açıklama yapar da biz öğreniriz tehlikeyi.!!!

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?