Duygu DOĞAN
Duygu DOĞAN
duygudogan@kentgazetesi.com
Kadınca Korkular
  • 0
  • 10 Aralık 2019 Salı
  • +
  • -

 Kadınların bu topraklarda vatanını savunmak için sesini duyurmasının, Kastamonu’daki “İlk Kadın Mitingi”nin üzerinden tam 100 yıl geçti bugün. İşgalcilerin yarattığı vahşetlere göz yummayacak kadar onurlu Anadolu kadınları, Kastamonu’da önce bir tertip komitesi kurdular, sonra düzenledikleri mitingte hepsi tek tek konuştu. 1919 yılında tam 3 bin kadının katılımıyla düzenlenen mitingte Zekiye Hanım dedi ki:Evlatlarımızın kanlarına kendi kanlarımızı karıştırarak erkeklerimizle bir safta, dinimiz ve istikbalimiz için ölecek; haksızlıklara, zalimlere tarihin lanetlerini terk ederek şehametle öleceğiz“.

 Kadınlar yaşadıkları topraklar için savaşmaktan, birliğimizi zedelemek isteyenlere diş göstermekten korkmuyor. Geçen bunca zamana rağmen aynı o yıllarda olduğu gibi bugün PAMİT Komutanı Esma Çevik de korkmadı. Kadınlar ölmekten korkmuyor.

 

 Bugün kadınlarımızın başka korkuları var.  Siz hiç bir şarkıdan korkmuş muydunuz? Ya da melodili bir ıslıktan?

 

Toplu taşıma olması önemli değil bir araçta tek başınıza kalmaktan korktunuz mu?

 

Evde yalnız olmanıza rağmen, verdiğiniz siparişe evde biri varmış gibi tepki verdiniz mi?

 

Ya da Ceren gibi bir dükkanın camından takip edilip edilmediğinizi kontrol ettiniz mi?

 

Bunlar bazılarınıza uzak, çok kadına göre yaşanmış şeyler.
 O kadar kötülük var ki! Kadınlar yanından geçen birinden, ıslık çalan ya da sokakta şarkı söyleyen bir erkekten ürküyor. Ama aynı sokakta bir kadın yürüyorsa kendini daha güçlü hissediyor. Çünkü kadın dayanışması yaşatıyor.
Kadınlar evlendikleri eşlerinden korkuyor, cezaevinden çıkarken gelinlikle karşıladığı eşi, bir gün ellerinde sigara söndürür diye.
  Kadınlar korkuyor, sevgilileri bir gün sırf kıskandı diye, caddenin birinde tüm gücünü kullanarak onları dövmeye kalkar diye.
 Kadınlar korkuyor, evinin kapısını açmaya çalışırken sırf canı istedi diye caninin biri, üstelik hiç rastlaşmadığı biri tarafından kalbinden bıçaklanır diye.

Kadınlar ölmekten korkmuyor, bir hiç uğruna öldürülmekten korkuyor.Korkularımızı hep beraber yeneceğiz, kötüleri, kötülükleri yeneceğiz. Kız kardeşlerimizle, annelerimizle yeneceğiz. Çünkü kadın dayanışması yaşatır.Birlikteyken yenemeyeceğimiz korku, kötülük yok bizim.

Kalbimiz
Yerin ve göğün alt edilmez bir dirilikte olduğu
Tutkumuz, direnmemiz, ellerimiz, kalbimiz.
Kalbimiz
Kalbimiz hızla gelişecek.”

***

 Bugün aynı zamanda İnsan Hakları Günü.

Evimizde otururken, işimize giderken, bir kez olsun kendimizi bir ihtimal ihmal ettiğimiz, hiç düşünmediklerimiz yerine koymayı deneyelim. Dünya’nın bir ucunda savaşın, açlığın içindeki insanları düşünelim. Bu soğuk havalarda çocuklarına, evine ekmek götürmek için sokakta çalışmak zorunda kalan güzel insanlara selam vermeden geçmeyelim.Sırf bulaşık makinemiz bozuldu diye çağrı merkezi çalışanına sesimizi yükseltmeyelim.  İnsan hata yapar, hata yaptığı için insandır zaten. Bugün birinin hatasına gülüp geçelim. Evet bunlar dünyanın dağlar kadar olan sorunlarını ortadan kaldırmayacak. Ama empati ve sevgi bir çok meseleyi çözer.

Evet, tüm bunlar hayallerimizde de kalabilir yalnızca. Ancak unutmayalım tam da Gaye Su Akyol‘un da dediği gibi; İstikrarlı Hayal Hakikattir.

Çok istersek bir gün neden olmasın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?