Erdinç ERTUZUN
Erdinç ERTUZUN
erdincertuzun@kentgazetesi.com
Türk İslam Medeniyet Anlayışında Sanat ve Toplum II – 27 Aralık 2018
  • 0
  • 27 Aralık 2018 Perşembe
  • +
  • -

Sanat ve sanatla uğraşan, kurum-kuruluşların uygulamalarının,muasır medeniyet seviyesine ne kadar uzaklıkta veya yakınlıkta olduğunun bir  göstergesi haline gelmektedir.
İnşa/icra edilen eserlerin tüm dünya tarafından sadece bilinmesi onun “evrensel” olduğunu göstermez.  Aslında bu dönemle de alakalıdır. Teknolojik, Ekonomik ve Askeri alanlardaki güç dengeleri lehine olan toplum ve medeniyetler, birçok konuda olduğu gibi  sanattaki “evrensellik” kriterlerinin merkezi, baskın karakteri olarak genel bakışı şekillendirmektedir. 
Yerelde başlayan ve hız bulan kültürel sanatsal gelişim/ değişim, insan merkezli-medeniyet odaklı-bilimsel temelli olur ve gelişirse, 21.yüzyılın “Türk Medeniyeti” özneli bir asır olma hedefinin sağlam bir basamağı oluşturulmuş olur.
Bu yürüyüşe hız verecek olan “Türk İslam Medeniyet Anlayışı”  merkezli kişi, kurum ve kuruluşlar,  geniş perspektifli bakış açıları ile sanatçılar, “gelenekten gelenin bozulmadan korunması gereken bir miras, yarınlara doğurgan formlar olmaları gerekliliğini” doğru algılayıp, mekanizmalarını güncelleyebilen sivil toplum kuruluşlarıdır.    
“Belli bir medeniyetin anlayış inanış ve beğeni ölçülerine uygun olarak ifade edilmiş/ortaya çıkarılmış/icra/inşa edilmiş  anlatımdır”  diye tanımlayabilirmiyiz acaba ? diye sormuştuk geçtiğimiz yazımızda. 
Bu önemli konu hususunda birkaç anekdotu paylaşalım istedim 
Toplumun gelişmesinde, soysa kültürel hayatında azımsanmayacak ölçüde etkisi olan,  gelişmiş perspektifleri, modern bakış açıları ile din adamlarının ve toplumun kültürel değerleri ile yetişmiş,yoğrulmuş sanatçıların rol model olduğu tartışılmaz bir gerçektir.
Bugün 21. asrın dünyasında en mühim silahlar medya, internet, bilişim, sinema, tiyatro ve müzik gibi sektörlerdir.
Toplumumuzun harcı olarak da tanımladığımız din adamlarımız ve “Türk İslam Medeniyet Anlayışı” çerçevesinde, sanatıyla uğraş içinde olan kurum kuruluş ve şahıslar,  mutlaka İslâm’ın özüne aykırı olmamak şartıyla bilim, teknoloji, sanat, müzik, sinema, tiyatro gibi alanlarda toplumun ilerlemesini teşvik etmesi ve kendisinin de bu alanlardan bir veya birkaçı ile iştigal etmesi önemlidir.
21.yüzyılın “Türk İslam Medeniyeti” özneli bir asır olma hedefine koşanlar ve topluma rehber olanlar Modern, Milliyetçi ve Muhafazakâr rol vizyona sahip  sanatçı, öğretmen,din adamları yanında  STK’lar da olacaktır.” 
En güzel örneklerini şehrimizde görüyor olmak ayrı bir mutluluktur bizim için. Geleneksel Türk Halk Müziğimizin Orhaneli kökenli Kaynak Bakır sanatçısı, Bakanlık tanımıyla kültürel anlamda ender olarak hayatta olan derlerin başında gelen “Kaynak Kişi” Mehtap Takmaklı ile “Gelenekten gelenin bozulmadan korunması gereken bir miras, yarınlara doğurgan formlar olmaları gerekliliğini” doğru algılayıp, mekanizmalarını güncelleyebilen sanat yuvalarından biri olan Bursa Sanat Tiyatrosu, geleneksel sahne sanatlarımız adına çok değerli bir “paye”yi almış olmanın mutluluğunu sevgili Ahmet Turunç ve öğrencileri ile bizde yaşıyoruz.
 “Somut Olmayan Tarihi Miras Eserleri”nın araştırılarak, kayıt altına alınması, korunması, icrası ve inşası yönündeki projelere/çalışmalar” kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı Geleneksel Türk Tiyatrosunun gelecek kuşaklara aktarılması klasmanında Bursa Sanat Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni sayın Ahmet Turunç’a “Kültür Bakanlığı Sanatçısı” unvanını vermesi, Bursa’da gerek yerel yönetimler, gerek STK lar gerekse yerel sanatçılar tarafından yürütülen Kültürel Tarihi Miras çalışmalarının ülkeye örnek olması bakımından da kıvanç verici, teşvik edicidir.
Tüm zorluklara rağmen gerek yerel yönetimlerin, gerekse gönüllülük esasıyla, gönülden gönüle, bir medeniyeti taşıma kaygısı güden kişi ve kurumların çabaları ile  binlerce yıllık türküler, oyunlar  ve  sözel kültürel mirası için güzel şeyler  olmakta ve hızlanan bir  devinim, gelişen,büyüyen dünya ile birlikte  Bursa-Türkiye perspektifine paralel ilerlemektedir…sevindirici olan budur..  
Sevginiz sevgimiz daim olsun, yüzünüzden gülümseme eksik olmasın…

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?