Erhancem ÖZTÜRK
Erhancem ÖZTÜRK
erhancemozturk@kentgazetesi.com
Belediye başkanlarını bekleyen yeni sorun ne? – 03 Nisan 2019
  • 0
  • 03 Nisan 2019 Çarşamba
  • +
  • -

Yarış bitti ve Bursa’nın önümüzdeki 5 yıllık yöneticilerini halk seçti. Gemlik ve Yenişehir hariç tüm belediyeler yoluna devam etti. Gemlik’te yönetim AK Parti’den CHP’ye geçse de Yenişehir’de Cumhur İttifakı’nın MHP’li adayı Davut Aydın kazandı. Genel olarak Bursa önümüzdeki dönemde Gönül Belediye’ciliği yönetilecek. Kesin sonuçların Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklanması ile birlikte seçilmiş başkanlar ve meclis üyeleri mazbatalarını alarak görevlerine resmen başlayacaklar. 31 Mart öncesi hemen hemen bütün başkanların projelerini dinlemiştik. 5 yıllık görev sürelerinde bakalım hangi başkan vaatlerini yerine getirecek hep birlikte göreceğiz.

Ülkenin genel anlamdaki ekonomik durumunun etkileri yerelde de mutlaka hissedilecektir. Tecrübeli başkanlar çözüm planlamalarını zaten yapmıştır. Çiçeği burnundaki başkanlarında gerekli çalışmayı en kısa sürede yapacağına eminim. Yatırımlarla alakalı mali sorun yaşayacak olsalar da AK Partili başkanları bekleyen asıl sorun ise bambaşka. Malum İstanbul ve Ankara başta olmak üzere bazı Büyükşehirlerde AK Parti yönetimi, CHP’ye kaptırdı. Bu durumun marjinal etkilerinden en fazla etkilenecek il ise hiç şüphesiz Bursa. Nasıl mı? Anlatayım.

Herkesin bildiği üzere İstanbul Bursa’yı hep arka bahçesi olarak kullanmak istiyordu. Kısmen bu istek gerçekleşse de genel de durum çok farklı.  İstanbul’da CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun Belediye Başkanı seçilmesi ile birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde görevli özellikle üst düzey bürokratlarda ve memur kadrolarında bir kaçış hazırlığı başlamış. Zira CHP’li Başkan Ekrem İmamoğlu’nun kendisi ile çalışmayacağını düşünen bir çok belediye memuru kapağı Bursa’ya atmak için hazırlıklara çoktan başlamış bile. Kulağıma gelen bilgilere göre bazı birimlerin yöneticileri ekip olarak Bursa’ya gelme hazırlığı yapıyormuş.

Orda durun bakalım arkadaş. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş belediye yönetiminde oldukça tecrübeli bir isim. Öyle oldu-bitti ile karar verecek bir kişi değil.  Gerçekten başarılı bürokratların Bursa’ya gelerek kente hizmet etmesine mutlaka müsaade edilir de siyaseten kapağı Bursa’ya atmak isteyenler yerinde oturup işlerini yapsın. Bu kent kimsenin oyun alanı değil. Bu anlamda önümüzdeki günlerde başta Büyükşehir olmak üzere ilçe belediyelerinin başı epey ağrıyacak gibi. Ben şimdiden söyleyeyim siyasetten gelecek baskılar nedeni ile AK Partili başkanları zor günler bekliyor. Pardon da Bursa’da adam yok mu da başka kentlerden transfer edilecek. Buradan Bursa vekillerine çağrımdır lütfen bu işlere alet olmayın hatta engel olun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?