Erhancem ÖZTÜRK
Erhancem ÖZTÜRK
erhancemozturk@kentgazetesi.com
Halk ayar verdi… – 1 Nisan 2019
  • 0
  • 01 Nisan 2019 Pazartesi
  • +
  • -

Merakla beklenen yerel seçimler dün sona ererken Türkiye tercihini belli etti. Çok büyük sürpriz olmasa da beklenenden farklı sonuçlar sandığa yansıdı.  Ülke genelinde Cumhur İttifakı halk tarafından uyarı alırken, Millet İttifakı iyi bir çıkış yakaladı. Bursa özeline bakınca bir buçuk yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oluru ile Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı olan Alinur Aktaş, bugün itibarı ile Bursa’nın seçilmiş Büyükşehir Belediye Başkanı olarak göreve devam edecek. Sandıkların açılması ile birlikte az farkla önde olan Alinur Aktaş, sonuca da az bir farkla ulaştı.

Nilüfer’de 20 yıl belediye başkanlığı yapan ve “Bursa’yı Gülümsetmeye geliyoruz”  diyen Millet İttifakı’nın adayı Cumhuriyet Halk Partili Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Bozbey ise bu güne kadar girdiği seçimlerde ilk defa kaybeden oldu.  Mustafa Bozbey her ne kadar sandıktan çıkamasa da Millet İttifakı’nın CHP’li adayı olarak Bursa’da ki oy oranını ciddi şekilde arttırdı. Bozbey Mart’ın sonunu bahara bağlayamasa da umutları yeşertti.

Yanı sıra Mudanya’da Hayri Türkyılmaz, Nilüfer de Turgay Erdem CHP’nin iki belediyesini korurken, bana göre tek kazanan ise Gemlik’te sandıktan başarı ile çıkan CHP’li Mehmet Uğur Sertaslan oldu.  Zira adaylığı sürecinde Sertaslan’ın kazanacağı da birçok kez dillendirilmişti.  Osmangazi’de AK Partili Belediye Başkanı Mustafa Dündar üçüncü kez sandıktan galip çıkarken, ikinci kez karşısına çıkan rakibi CHP’li Erkan Aydın da oy oranın oldukça arttırdığı görüldü. Yıldırım’da beklendiği gibi AK Parti’nin adayı Oktay Yılmaz rahat kazanırken sert esen Bozbey rüzgarının etkileri burada dikkat çekici idi. 

Sandık sonuçlarına bakarsak halk Cumhur İttifakı’na kendine çeki-düzen ver demiştir. . Yazımı gönderdiğimde de kesin sonuçlar netleşmemiş olmak ile birlikte İstanbul’da yarış başa baş gidiyordu. AK Parti’nin adayı Binali Yıldırım,  rakibi Ekrem İmamoğlu’nun önünde az bir farkla öndeydi. Ankara’da ise Millet İttifakı’nın adayı Mansur Yavaş Başkent’in yeni belediye başkanı oldu. 

Bana göre bu günden itibaren AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisi üzerinde ciddi bir ayarlama yapacaktır. Kaybedilen oyların hesabını mutlaka soracaktır. Bursa özelinde bir tasarrufu olacak mı bekleyip göreceğiz.  Genel olarak baktığımızda 31 Mart’ın sonucu olarak demokrasi bir kez daha galip gelmiştir…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?