Erhancem ÖZTÜRK
Erhancem ÖZTÜRK
erhancemozturk@kentgazetesi.com
Kurnaz bakkal Özdilek… – 26 Nisan 2019
  • 0
  • 26 Nisan 2019 Cuma
  • +
  • -

“Kurnaz Bakkal” ifadesini bir çoğunuz duymuşsunuzdur. Kurnaz’ın kelime anlamı “başkalarını kandıran ve ufak tefek oyunlarla amacına ulaşmayı beceren, açıkgöz kimse”dir.  Halk arasında kurnazlık yapanlarda malumunuzdur. Bu günkü yazacaklarımda benim başımdan geçen ve bir değil birkaç defa yaşadığım bir olay. Olayın merkez noktası Özdilek Kaplıkaya Mağazası. Özdilek’i bilmeyeniniz yoktur. Tokatlı bir ailenin evladı olan Hüseyin Özdilek tarafından küçük bir atölye olarak kurulan zaman içerisinde ise büyüyerek holdingleşen bir marka. Aslında Bursa’ya mal olmuş bir marka. Bugüne kadar Türkiye’nin çeşitli kentlerinde Özdilek’i görünce övünç duyuyorum. Lakin kurnazlıkları artık beni fazlaca gerdi.

Gelelim hikayemize. Kaplıkaya Özdilek Mağazası evime yakın olan ve zaman zaman alışveriş yaptığım mağaza. Bu mağazada çalışanların ilgisi de fena değil.  Ürünlerin fiyatları da bazı kalemlerde piyasadan az biraz pahalı. Arz talep meseli burasını geçtik. Lakin reyonda ki fiyatlarla kasada ki fiyatların birbirini tutmaması hem yasal olarak suç hem de tam bir kurnazlık. Ürünlerde ki raf ve kasa fiyatlarının farklılığı daha önce üç kez başıma gelmişti. İç denedim yerlerine şikayet ederek hatalı olduğu iddia edilen işlemleri düzelttirdim ve raf fiyatı üzerinden ödeme yaptım.

Son olayda da aynı durumu bir kez daha yaşadım.Benim kanım bu durumun hata değil bilinçli yapılan satış pazarlama tekniğinde uygulanan kurnazlıkolduğudur.Raf fiyatı ucuz kasa fiyatı pahalı. Onlarca ürün içerisinde üç beş ürün arada kaynar nasıl olsa mantığı ile bana göre bilinçli yapılan bir uygulama.Buradan ilgililere ihbarımdır, vatandaşlara da uyarımdır. Özdilek’ten alışveriş yaparken dikkat edin kurnaz bakkalın oyununa gelmeyin rafta ucuz gördüğünüz malın fiyatını kasada pahalı ödemeyin. Bursa’nın markası olarak Bursalıları kazıklamak Özdilek markasına hiç yakışmıyor. Kurumsal bir uygulama ise cezasını yetkilileri çeksin, yok bireysel hata ise mağaza yöneticileriişlerini doğru yapsın. İnsanları aptal yerine koymak kimsenin haddi değil.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?