Erhancem ÖZTÜRK
Erhancem ÖZTÜRK
erhancemozturk@kentgazetesi.com
Şimdi ne olacak… – 10 Nisan 2019
  • 0
  • 10 Nisan 2019 Çarşamba
  • +
  • -

31 Mart yerel seçimlerinde en sancılı süreç şüphe yok ki İstanbul seçimlerinde yaşanıyor. İlk sonuçlara göre Millet İttifakı’nın CHP’li adayı Ekrem İmamoğlu seçimi kazanmış görünse de AK Parti’nin itirazlarız sonucunda Yüksek Seçim Kurulu hala kesin sonuçları açıklamadı, açıklayamadı.  AK Parti ne olursa olsun İstanbul’u kaybetmek istemiyor. Bu nedenle de hukukun her ayrıntısını en ince detayına göre kullanmakta. Amaç bir hata yada usulsüzlük var ise bunun düzeltilmesi, Binali Yıldırım’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak ilan edilmesi.

Sosyal medyada hem AK Parti’li troller hem de CHP’li troller spekülasyon yaratmak için çeşitli paylaşımlar yapıyorlar. Yapılan paylaşımlar neticesinde kimilerine göre Yıldırım kazanmış kimilerine göre ise Ekrem İmamoğlu. Lakin son sözü söyleyecek olan Yüksek Seçim Kurulu hala konuşmadı.  Kazanan….. demedi. Mazbatayı belediye başkanına vermedi.  Yüksek Seçim Kurulu’nun önceki akşam aldığı karar sonrasında aslında İstanbul’da kazanan fotoğraf netleşmeye başladı.

İstanbul’u kazanmak hem AK Parti için hem de CHP için çok önemli. “İstanbul sevdam” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan mega kentin kaybedilmesini asla kabullenemiyor. Zira yerel yönetimde İstanbul’un kaybedilmesi demek, AK Parti için ciddi bir kan kaybı anlamına geliyor.  Bu kaybın AK Parti üzerinde ki maddi manevi zararı çok büyük olacaktır. Diğer taraftan Cumhuriyet Halk Partisi’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanması ise müthiş bir zafer anlamına geliyor. 16 milyonluk mega kentin patronu olmak CHP için de çok önemli.

Hem AK Parti cephesinde hem de CHP cephesinde İstanbul mücadelesi sürüyor. AK Parti hukuki zeminde hak arayışına devam etse de, süreç uzadıkça halkın bakış açısı değişiyor, mücadele çabası inandırıcılığını kaybediyor. CHP’liler ise deyim yerinde ise topyekün oy nöbeti tutuyor. İstanbul İl Başkanlığı’nın organize yapısı sonrasında ıslak imzalı tutanaklar ile kullanılan oylar birbirini tutuyor. Bu nedenle itirazlar sonucu çok da değiştirecekmiş gibi görünmüyor. Buna rağmen AK Parti cephesinde yapılan açıklamaların bazıları çok talihsiz.  İstanbul’da olmaz dediklerinin diğer kentlerde nasıl olduğunu sormak lazım. 13-14 bin oyla seçim kazanılmaz ise 3-5 oyla hiç kazanılmaz o zaman. Unutmamak lazım ki adalet herkese eşit olarak gereklidir

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?