Halil PARLAKOĞLU
Halil PARLAKOĞLU
halilparlakoglu@kentgazetesi.com
Gidişat ve tahta – 7 Ağustos 2019
  • 0
  • 07 Ağustos 2019 Çarşamba
  • +
  • -

GİDİŞAT

2019-2020 sezonu için hazırlıklarını sürdüren Bursaspor’da işler hiç de beklenildiği gibi gitmiyor.

Yıllardır süre gelen başarısızlıklar sonucu küme düşen Bursaspor, yenilenmiş yönetimi ile asla hak etmediği yer olan 1.ligden çıkmak, yine her zamanki gibi Süper Lig’de başarılar peşinde koşmak parolası ile çıktığı yolda ne yazık ki istediği adımları henüz atabilmiş değil.

Takvimler artık Ağustos ayını gösteriyor, önümüz çok kısa süre içerisinde bayram… Malumunuz ki bayramdan hemen sonra lig ve belki de tekrar yükselişe geçmek için en önemli süreç başlayacak.

Yeni yönetimin seçilmesinden bu zamana kadar takım için olumlu, sahip olduğu hedefine götürecek ne/neler oldu? Gelmesi muhtemel puan silme cezasının önlenmesi ve çalışılacak hocanın hemen açıklanması dışında hiçbir şey.

Peki ya olumsuzluklar? Her geçen gün bir yenisi eklenmeye devam ediyor. Transfer tahtasının açılamaması yüzünden yapılamayan transferler, anlaşılamayan hocalar, statta yaşanan hırsızlık olayı gibi skandallar, yapılan hazırlık maçlarında alınan yenilgiler, oynayan takımın hiçbir umut vermemesi ve benzeri gibi birçok şey. Peki ya olumsuz hava, olumlu havayı bu kadar bastırmışken yeni sezonda Süper Lig’e yükselmekten nasıl bahsedeceğiz?

Sayın Başkan ve yönetimi göreve gelirken durumun ne derece vahim olduğunun farkındalardı. Çözeceklerini, ellerinden geleni yapacaklarını söylemişlerdi ve taraflı tarafsız herkes Bursaspor’un geleceği için ortak paydada buluşmuştu. Şu ana kadar atılan somut adım sayısı çok az. Mutlaka çalışmalar vardır, devam ediyordur ve edecektir ama bu şehrin henüz bunlardan haberi yok. Sayın Başkan’ın bir an önce somut adımlar atması veya çalışmaları hakkında bilgilendirici bir açıklama yapması gerektiğini düşünüyorum.

TAHTA

Uzun zamandır süre gelen bir “tahta” mevzusu oldukça huzur kaçıran cinsten. Sayın BaşkanAğustos ayı başında tahtayı açmayı istediklerini söylemişti. Sanırım tam da bayram öncesi bu haftadan bahsediyor. Umarım söylenildiği, en azından umulduğu gibi olur. Ancak ben kendi adıma bu durumun tek başına transfer tahtasının açılması ile son bulacağını düşünmüyorum. Bu düşüncemi de birkaç soru ile detaylandırayım.

  • Transfer tahtası açıldığı takdirde yapılması muhtemel transferler için maddi kaynak nereden bulunacak?
  • Transfer yapılsa bile gelecek oyuncuların takım arkadaşlarına, hocanın oyun sistemine uyumları ne kadar hızlı gerçekleşebilecek?
  • Yapılacak olan transferler hocanın istediği transferler mi olacak yoksa artık o an piyasada kim varsa o mu alınacak?

Bu sorular belki daha da arttırılabilir. Asıl dikkat çekmek istediğim nokta ise, sadece “tahta” ile alakalı bile böylesine sorular varken diğer problemler nasıl çözülecek ve bu takım “olması gerektiği yere”ne kadar emin adımlarla ilerleyebilecek?

Peki “tahta” açılamazsa ve transfer yapılamazsa bu takımın sonu nasıl olacak? Bu takım mevcut liginde bile kümede kalamama olasılığı olan bir takım, ne yazık!

Velhasıl, mevcuttaki durum bu şekilde iken günler su gibi akıp gitmeye devam ediyor. Henüz bu takımda yeşil de beyaz da belli değil.Şu haliyle bu takım hakkında gerçekçi olup yürekten “Bu takım Süper Lig’e çıkar!.” diyebilecek 1 kişi bile çıkmayabilir bu şehirden. Kombine satış rakamları da bu durumu gözler önüne seriyor. Bu takım, bu ülke futbolu için örnek bir takım. Lütfen bunu takım elbiselisinden, eşofmanlısına kadar herkes aklında tutsun ve süreç bu şekilde ilerlesin. Aksi takdirde vay halimize.

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?