Halil PARLAKOĞLU
Halil PARLAKOĞLU
halilparlakoglu@kentgazetesi.com
Kongre ve sonrası – 25 Haziran 2019
  • 0
  • 25 Haziran 2019 Salı
  • +
  • -

Ve nihayet Bursaspor’da uzun süredir devam eden olağanüstü seçimli kongre süreci geride kaldı. 23 Haziran Pazar günü gerçekleşen kongre sonucu seçime tek aday olarak giren Mesut Mestan ve yönetimi yapılan “açık” oylama sonucu başkanlığa seçildi. Öncelikle hayırlı ve uğurlu olsun…

Bursaspor’un geçirdiği kongre süreci Türkiye’de faaliyet gösteren tüm spor kulüplerine ve özellikle bugünden itibaren Bursaspor’da görev alacak tüm başkan ve yöneticilere çok derinden bir uyarı niteliğinde oldu diyebiliriz.

Gelin kongrede öne çıkan noktaları biraz detaylandıralım.

*Ali Ay ve yönetimi hem mali hem de idari açıdan ibra edilmedi.Hem de tek bir fire vermeden, kongreye katılan tüm üyelerin oyları ile! Bu demek oluyor ki bu saatten sonra göreve gelen başkan ve yöneticiler öyle kafalarına göre, canları istediği gibi kulübün parasını har vurup harman savuramayacaklar. Kulübü çıkılmaz dar boğaza sürükleyenler bu yaptıklarının karşılığını bir şekilde bu şehre karşı ödeyecekler. Bursaspor kongre üyelerinin verdiği “ibra etmeme” kararı örnek temsil etmelidir. Herkes adımını atarken birden fazla kere düşünmelidir ancak asıl önemli olan ibra etmemek kararı sonrasında işin peşini bırakmamaktır. Bu konuda görev alan/alacak olan tüm görevlilere de güvenim sonsuzdur.

*Ali Ay ve Cemil Parlakay yine tek bir fire vermeden tüm oy kullananların ortak kararı ile disiplin kuruluna sevk edildiler.

*Kongrede kürsüye çıkan tüm konuşmacılar hep bir ağızdan farklı cümlelerle ama aynı şeyleri söylediler. Eleştirilerin odağında Ali Ay ve Divan başkanı İdris Sevinç vardı. Eğer oturduğunuz koltuğun hakkını veremiyor, başarısızlık üstüne başarısızlık elde ediyorsanız tüm eleştirileri ve tepkileri de sonuna kadar hak ediyorsunuz demektir.

*Eski yönetim kurulu ve başkanın kongreden günler önce aldığı, gelirlere “temlik” koyma kararı tüm kongre üyelerinin ortak oyuyla kaldırıldı.Ali Ay’ın muhtemel tüm gelirlerden alacağı pay iptal oldu ve kulübün parası olması gerektiği gibi kulüpte kaldı.

*Başarılı yöneticiler bu kulübün içerisinde her zaman coşkuyla alkışlanır ve el üstünde tutulur. Bunu kongreye Ali Ay yönetiminden tek katılımcı olan Sezer Sezgin aracılığıyla görmüş olduk. Basketbol şubesinin başında gösterdiği performans ve kulübe yaşattığı şampiyonluk onu bu kulüp için örnek bir yönetici profili haline getirdi ve Bursaspor Basketbol A.Ş. Başkanı olarak görevine devam edecek. Sonsuz başarılar. Bu kulübün böyle yöneticilere ihtiyacı var.

*Açıklanan 437 milyon lira borç, tablonun ne kadar vahim olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Ancak toplam borçtan daha ziyade kurtarıcı olarak getirilen ancak bırakın kurtarmayı daha da dibe sürükleyen Mesut Bakkal’ın açtığı alacak davası daha dikkat çekici oldu. Bu nasıl bir durumdur ki hem küme düşürüp hem de paranın peşinde koşarsınız. Sanıyoruz ki evdeki hesap Bakkal’a uymamış!

*Bağımsız Denetleme Kurulu’nun ne kadar kritik bir göreve sahip olduğu bir kere daha anlaşıldı. SayınYalçın Cambaz’ı can-ı gönülden tebrik ediyor ve verdiği tüm emekler için teşekkür ediyorum. Aynı zamanda görevi devralan, verdiği önerge ile kongrede büyük ses getirip alkış toplayan ve yaptığı açıklamalarla birçok bilinmeyeni açıklayanSayın Tayfur Serdar Göllülü’ye de başarılar diliyorum.

Kongreden öne çıkan detaylar bunlardı.Hepsi geride kaldı. Artık söz sırası yeni yönetimde.Tüm yetkileri aldılar ve göreve başlamak için tam anlamıyla hazırlar.      Asıl iş zaten bundan sonra başlıyor. Daha transfer tahtası açılacak, puan silme ve/veya transfer cezası almamak için gerekli ödemelerin yapılması, acilen teknik ve oyuncu kadrosunun oluşturulması gibi işler yönetimi bekliyor. Mesut Mestan kongre sonrası “anlaştığımız ve görüştüğümüz” isimler var demişti, sabırsızlıkla bekliyoruz. İsimler gelip geçici, Bursaspor kalıcıdır. Bizlere düşen isim ayırt etmeksizin destek olmak ve Bursaspor’u tekrar hak ettiği yerlere taşımak için elimizden geleni yapmaktır. Yeni başkan ve yönetime tekrar hayırlı olsun diyor ve başarılar diliyorum.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?