Hasan Karabulut
Hasan Karabulut
hz-karabulut@hotmail.com
Yarım elma gönül alma
  • 0
  • 08 Ocak 2021 Cuma
  • +
  • -

 

 

Cennetteki yasak ağacın ‘elma’ olduğu rivayet edilir.

Adem ile Havva’nın imtihanını bilirsiniz.

Cennette her şey serbest bir ağaç yasaktır.

Yasaklananlar sınırlı yasak olmayan nimetler sınırsızdır. Aynı dünyadaki gibi!

Bildiri yapılırken sınırlı olanlar aktarılır, bu açıklama diğerleri yasak değil manasını taşır.

Cennetteki yasak ağaç ile ilgili iblis, Adem ve Havva’ya ‘bunun yasak olmasının nedeni ölümsüzlük meyvesi olmasından dolayıdır’ diye vesvese verir.

Ardından imtihan bu ya; ağaca yaklaşılır, meyvesinin tadına bakılır, akabinde Adem ve Havva’nın avret yerleri görünür oluverir.

Sonra insanlığın dünyaya gelmesi ve dünya yaşamı başlar.

Belki de dünya yaşantısı için insanlığın gelmesi gereken fiziki durumun oluşması yasak ağaç ve meyvesi olduğu rivayet edilen elma sayesinde gerçekleşir.

Hristiyanlar bu olayın ardından Adem ve Havva’nın işledikleri nedeniyle bütün insanlığın dünyaya günahkar geldiğine inanıyorlar. Yani hristiyanlar, İlk insan ve peygamber olan Adem (AS) ile Havva annemizin işlediği atfedilen bir suç nedeniyle, dünyaya gelmeden her insanın amel defterine günah yazılacağına inanır!

Günümüz dünyasında önemli pazara sahip bir elektronik devi logosunda da bu konuyu sıcak tutmak için ısırılmış bir elmayı kullanıyor.

Elma demişken bir kıssa da benden olsun.

Bir kişi manavdan iki okka elma almış evine götürmüş. Başka birisi de manavdan elma aşırmış. İki elmanın laboratuar incelemesi yapıldığında aynı cins, aynı tarla, belki de aynı ağacın elmaları arasında bir farka rastlanamaz.

Fakat elmayı bedelini ödeyerek satın alan evinde mutluluk içerisinde yer iken aşıran kişi acaba yerken mutlu mudur?

Satın alarak elmayı yiyenlerin vücudunda yüzündeki gibi mutluluk hormonları dolaşırken, aşırılmış elmayı yiyenlerde aynı durum söz konusu olabilir mi?

Aynı iki elmanın vücudumuza girerken izlediği küçücük farklılık yiyenlerin yaşantılarında olumlu veya olumsuzluklara neden olabiliyor.

İnancımızda birisine helal, diğerine haram diyoruz.

Bilim adamlarımız gayretli çalışmalarıyla umarım yakın bir tarihte elmanın meşru veya garı meşru yollarla elde edilmiş olduğu, vücudumuzdaki olumlu ya da olumsuzluklara neden olabilecek raporunu verebilirler.

Aynı Adem peygamberimiz ve eşi Havva annemizin dünyaya gelmelerinde gereken oluşuma erişmeleri için bir imtihandan geçtikleri gibi bizler de çeşitli imtihanlara tabiyiz.

Her gün imtihana girdiğimizi söylesek yalan da olmaz.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?