Hıdırcan Kaya
Hıdırcan Kaya
hidircan@kentgazetesi.com
Bu işin içinden nasıl çıkılır
  • 0
  • 19 Kasım 2020 Perşembe
  • +
  • -

Her geçen gün deprem ile ilgili haberler peş peşe gelmektedir. Ülkenin dört bir yanında depremler olup biterken, uzmanlar büyük Marmara depremini beklerken bizler ne yapıyoruz? Hiç mi geçmiş zamanlardan ders almıyoruz? Aynı acıları tekrardan yaşamamız mı gerekiyor?

Konya deprem riskinin en az olduğu şehir olarak biliniyor. Gerçekten de öyle. Ama Konya Meram Tıp Fakültesi Hastanesi yapılırken yani daha proje aşamasındayken uzmanlar, bu bölgeden fay geçiyor demelerine rağmen fay hattının üstüne Meram Tıp Fakültesi’nin inşasını tamamladılar. Bu insanlar, ya canını sevmiyor ya da büyük bir felaket olsun istiyor. Buradaki amaç nedir? Neden gidip de fay hattının olduğu alana bina inşa edersin ki? Üstelik o kadar uyarılara rağmen. Bir de normal bina değil. Günde binlerce insanın uğradığı, bir o kadar da yatan hastanın bulunduğu binadan bahsediyoruz. Tedbir almayı bırakın, en ufak bir çaba sarfedilmiyor.

Eğer bu olaylar böyle giderse, tedbir almayı bilmezsek eğer hepimiz tehlikede olacağız. Konya örneği bunlardan sadece bir tanesi. Bursa’da yok mu öyle yerler. Tabii ki de var. Doğanbey Tokileri ne kadar dayanıklı orası ayrı bir konu. Geçtiğimiz günlerde Mudanya’ya gitmiştim. Dönerken Bursa’yı tamamen görme fırsatım oldu. Oradan baktığımda tamamıyla beton bir şehir haline dönüşmüş olduğunu gördüm. Biliyordum, eski anlatılan şehir ile alakası yoktu. Ama bu kadar betonlaşma da beklemiyordum. Yüksek yüksek binalar, her bulunan alana bina dikmeler hem şehrin görüntüsünü bozuyor, insanı ferahlatmıyor. Hem de herhangi bir depremde nasıl bir sonuca uğrarız, onun cevabını bulmamız gerekiyor.

Umarım en kısa zamanda yetkililer bu duruma el atar. Nasıl bu işin içinden çıkılır, onu bilmiyorum ama hem Bursa hem de diğer şehirlerimizin durumu içler acısı. İnşallah depremler yaşanmaz fakat yaşanılacaksa bile en ufak kayıplar ile atlatmak en büyük temennim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?