Hıdırcan Kaya
Hıdırcan Kaya
hidircan@kentgazetesi.com
Birbirimizi ayrıştırmayalım!
  • 0
  • 30 Kasım 2019 Cumartesi
  • +
  • -

Son zamanlarda çıkan İzmir’de Alevi bir ailenin evinin işaretlenmesi Türkiye gündemine oturmuştu. Kimin yaptığı henüz daha belirlenemedi. Kim böyle bir şey yaptıysa en kısa zamanda bulunması gerekir. Ve bulununca da en ağır ceza ile cezalandırılması gerekiyor.

Yıllar boyu süre gelen bu işaretlemeler, alevi toplumunu kışkırtmaya yönelik operasyonlardır. Cumhurbaşkanı Erdoğan da geçtiğimiz gün, ‘bunun hesabı mutlaka sorulacaktır’ demişti. Umarım bu söylemler unutulmaz ve gerçekten bunu yapan ya da yapanlar yakalanır.

Irkçılık en büyük hastalıktır. Sadece Türkiye’de de değil. Dünyanın her yerinde ırkçılık çok büyük hastalıktır ve tedavi edilemeyen tek hastalıktır. Dünya geneline bakacak olursak siyahilere yapılan ırkçılıktan başlamak üzere Türkmenlere yapılan ırkçılığa kadar bir çok şey de sayabilirim.

Türkiye’de ise Alevi-Sünni, Türk-Kürt, Laz-Çerkes gibi çatışmalar örnek gösterilebilir. Bir türlü beraber yaşamayı öğrenemedik. 2020 yılına gireceğiz ve halen daha bu tür anlaşmazlıkları konuşmak çok absürt kaçıyor. Sonuçta bunca yıl beraber yaşamayı öğrenemediysek eğer bundan sonra da bunu başarabileceğimizden emin değilim.

Aslında ‘Alevi defol’ yazısının gündemde kalmasının nedeni ülkedeki bunca mezhep ayrıştırmalarının üst üste gelmesidir. Belki de bardağı taşıran son damla oldu. Çünkü bu yazı, insanları kin ve nefrete sürükleyebilecek niteliktedir. Yıllar boyu Alevilere yönelik provokasyonlar süregelmektedir. Umarım bu çarpılamalar, nefret söylemleri son bulur. Bu yazıyı yazan veya yazanlar da en ağır ceza ile cezalandırılır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?