Hıdırcan Kaya
Hıdırcan Kaya
hidircan@kentgazetesi.com
Birlikte yaşamayı öğrenelim
  • 0
  • 21 Kasım 2020 Cumartesi
  • +
  • -

 

Saygı her şeydir. Bir insanın diğer bir insana saygılı olması gerekir. Dünyanın neresinde olursa olsun her türlü ayrımcılığa karşı olmamız gerekir. Nerede bir felaket varsa onun karşısında olmak en güzel harekettir. Bırakın Hristiyanlar kiliseye gitsin, Yahudiler sinagoga gitsin. Kim nerede ibadetini yapmak istiyorsa bırakın da orada yapsın. Sonuç olarak ortak paydası Allah değil mi? Amaç Allah’a ulaşmaksa eğer, bırakın öyle ibadet etsin o zaman.

Yıllarca Alevi-Sünni ayrımcılığı yaptılar ve yapmaya da devam ediyorlar. Alevi kendini Cemevi’nde iyi hissediyorsa ibadetini Cemevi’nde yapsın. Sünni Camii’de iyi hissediyorsa, gitmek istiyorsa Camii’ye gitsin. Neden hep karşı karşıya getiriliyor ki. Üstelik aynı din ve farklı mezheplerden olanlar için, durum çok daha vahim. İnsanlarımız ayrımlaştırmaya öyle çok alışmışlar ki, bu durum gayet normal bir şekilde geliyor. Benim bizzat çok sevdiğim bir söz var. O da şöyle; Karşı evde doğsam ‘Hıristiyan’ olacaktım; Arka evde bir ‘Ermeni’ olarak doğacaktım; Sağ yanımdaki evlerden birisinde dünyaya gelsem ‘Alevi’ olacaktım; Kader bu; küçücük bir evde ‘Sünni’ olarak can buldum; İşte böyle güzel bir memleketin evlatlarıyız biz; Kalp kalbe, el ele yaşıyoruz biz. Nerede ve ne kimlikte doğacağımız elimizde değil, Ama ‘İnsan’ olmak elimizde!

Ayrımlaştırmadan hep beraber, yaşamak bizim elimizde. Onun için de ne kendiniz ne de çocuklarınıza ayrımcılığı aşılamayın.

Ayrımcılık derken sadece din, mezhep boyutunda değil de bütün boyutlarda düşünmek gerekir. Kadın-erkek ayrımcılığı da maalesef ülkemiz çapında mevcut. Ben bizzat bir erkek olarak kadınların aşağılanmasına tamamen karşıyım.Kadınlar neden istedikleri saatte dışarıya çıkmasın? Neden etek ya da şort giydiği için tacize tecavüze uğrasın? Siz öncelikle kendi iradenize sahip çıkın! Kadınlar size değil, siz önce kendinize uyun. Bir kadın isterse şort giyer, isterse etek giyer, isterse de kapanır. Bu sizi hiç ilgilendirmez. Gece geç saatlerde dışarıda özgürce dolaşmalıdır. Hiçbir korku olmadan, hiçbir tedirginlik yaşamadan.

Aynı ayrımcılık Ateist olanlar için de geçerli. Allah’a inanmıyorsan eğer niye diğerlerine baskı yapıyorsun ki? Sen öyle düşünüyorsun, diğeri de farklı düşünüyor olabilir. İnsanlar, senin düşündüğün gibi düşünmek zorunda değil. İnsanların birbirine saygılı olması, öncelikle kendilerine, kendi inançlarına olan saygılarındandır. Bu dünya hepimize yeter. Hep beraber kardeşçe, dostça yaşamayı öğrenmeliyiz. Güzel bir dünya için ayrımlaştırmadan, ötekileştirmeden yaşayalım…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?