Hıdırcan Kaya
Hıdırcan Kaya
hidircan@kentgazetesi.com
‘Çevre cezası’ yolda!
  • 0
  • 29 Kasım 2019 Cuma
  • +
  • -

 

Son günlerde çıkan tartışmalar artık son buldu. Bursa dahil olmak üzere hava kirliliği son zamanlarda gündem konusu haline gelmişti.

Filtre taktırmayan termik santrallere ceza söz konusu değildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tartışmalara son noktayı koydu.

Bakan Kurum, ‘çevre Cezası’nın yolda olduğunu belirtti. Bundan 6 ay içerisinde filtreleme işinin başlaması gerektiğini belirtti. 2 buçuk yılın sonuna kadar bütün bacalar ve termik santraller bu noktada tedbir almak zorunda.

Bursa dahil olmak üzere bütün şehirlerimizde hava kirliliğinin azaltılması konusunda en gerekli

çalışmalar hızlı bir şekilde yapılması gerekir.

Çünkü hava kirliliğinin doğurmuş olduğu sonuçlar, hem insan sağlığı adına hem de görüntü kirliliği adına berbat bir durum.

Bu husus özellikle Büyükşehirlerde ve fabrikanın, sanayinin olduğu illerde daha büyük bir önem arz etmektedir. Öyle ki sanayinin yoğun olduğu şehirler, havası en çok kirli olan şehirler arasında gösteriliyor.

Fabrikaların ya da termik santrallerin sadece ceza hususunda değil de hava kirliliği arzında çeşitli önlemler alması gerekiyor. Sonuçta bu şehirde hepimiz bir olarak yaşıyoruz.

Bakan Kurum, kapatma yetkilerinin de olduğunu belirterek, “Bu iş zaman alıyor. Sonuçta santrallerin küçüklüğünden büyüklüğüne kadar proje 3-5 günde bitmiyor. 6 ay içinde başlamaları gerekiyor, başladıktan sonra da etaplar halinde tedbirleri alacağız. 2 buçuk senenin sonunda bütün bacalar ve termik santraller tedbirlerini alırlar. Almazlarsa devlet olarak kapatma yetkilerine de sahibiz” ifadesinde bulundu.

Bakan Kurum’un da belirttiği gibi bu durum biraz zaman alacak. Hemen olması beklenemez. Ancak en kısa zamanda bu sorunun çözülmesi gerekiyor. Yoksa aksi takdirde resmen zehir solumak zorunda kalıyoruz.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?