Hıdırcan Kaya
Hıdırcan Kaya
hidircan@kentgazetesi.com
Daha fazla istihdam, daha fazla kalkınma
  • 0
  • 18 Kasım 2020 Çarşamba
  • +
  • -

İşsizlik rakamları dün itibariyle açıklandı. Sonuçta değişen bir şey oldu mu? Bunun sorusunu sormamız gerekiyor. Değişen oldu. Daha fazla işsiz insan, istihdam edilemeyen milyonlarca üniversite mezunu işsiz. İşsizlik oranı 4 milyonu geçti. Peki neden bu kadar çok işsiz var? İş mi beğenilmiyor yoksa ekonomik krizden dolayı mı? Bunun her ikisi de mevcut.

İşsizlik her geçen gün artmakta. En çok da üniversite mezunu işsizler için durum daha da vahim. Sonuçta o kadar sene emek verip de iyi yerlere gelmek isteyen gençler ne yazık ki iş sıkıntısı çekiyorlar. Ve sonuçta da başka ülkelere gidiyorlar. Bunun sonucunun böyle olmaması adına istihdam oranı artmalı. Daha çok üniversite mezunlarının istihdam edilmesi gerekiyor. Gençlerin hayal kırıklığına uğramaması en büyük temennimiz. Umarım bununlar ilgili acil olarak bir formül geliştirilir.

Üniversite okuyup da iş bulamayan gençlerimiz çareyi ölümde buluyor. Sonuçta gerçek hayat bu. O kadar sene oku, ders çalış sonra iş yok. Gerek aile baskısı gerekse de arkadaş baskısı en önemli unsur. O kadar sene okudun iş bulamadın diye baskı yapanlar da cabası tabii ki de. Devletin gençleri daha fazla istihdam etmesi gerekiyor. Eğer bir çözüm bulunamazsa durum çok daha vahim olur.

İşsizlik oranlarının en büyük nedeni de üniversitelerin fazla olmasıdır. Her yıl milyonlarca insan üniversitelerden mezun oluyor. Milyonlarca insan da üniversiteye kayıt yaptırmaktadır. Durum böyle olunca da üniversite mezunları iş bulamıyor. Ya da sevmediği, alanı olmadığı bir işi yapmaya zorlanıyor.

Bu ülkenin gençlere, yeni nesile ihtiyacı var. Onlara güzel bir gelecek, güzel bir yaşama imkanı sunulursa ülke kalkınır ve gelişir. En çok da üniversite okumuş insana ihtiyaç var. O yüzden daha fazla istihdam, daha fazla kalkınma!

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?