Hıdırcan Kaya
Hıdırcan Kaya
hidircan@kentgazetesi.com
Güvenilir kent; Bursa
  • 0
  • 15 Kasım 2019 Cuma
  • +
  • -

Bursa, dünyada güvenilir kent anlamında 27’nci seçildi. Durum böyle olunca da Bursa’ya turist akını çok fazla olmaktadır. Bursa’yı sadece Türkiye’de değil dünyada da en iyi yerlere getirmemiz gerekiyor. Türkiye’nin her yeri birbirinden güzel şüphesiz. Ama Bursa, bu şehirlerden en güzeli, en yaşanılabilir kenti. Benim nazarımda öyle. Türkiye’de Büyükşehir bazında hemen hemen hepsine gitme fırsatım oldu. İstanbul başta olmak üzere Adana’ya kadar gittim. Ama hiçbiri gerek ulaşım olsun gerekse de kültürü olsun, Bursa’nın yerini tutmuyor.

Tabii Bursa’ya daha fazla turist çekmemiz gerekiyor. Mesela yaz aylarında deniz turizmine ağırlık vermemiz gerekiyor. Hiç olmazsa deniz turizmi ile ilgili Türkiye çapında bir reklam çalışması olması lazım. Başkan Aktaş, geçtiğimiz yaz bununla ilgili çalışmaları yapmıştı. Ancak sadece Bursa çapında oldu diye biliyorum. Bursa’ya da tanıtmamız lazım lakin komşu illere de tanıtalım. Çünkü vatandaşlar Bursa’ya gelmek için bir neden arıyorlar. Kışın kış turizmi için Uludağ’a gelenlerin bir nedeni var. Uludağ’da kayak yapmak amacıyla geliyorlar daha çok. Ama insanların yazın gelmek için bir nedeni yok. Vatandaşa yazın Bursa’ya gelmeleri için en ufak bir teşvik bile yeter. Mesela denizlerin kirli olmadığını temiz olduğunu güzel afişlerle bildirilmesi gerekiyor.

Bursa gerek kış turizmi gerekse de yaz turizmi olarak çok iyi bir konumda bulunuyor. Ayrıca bunların yanında bir de kültür  ve inanç turizmi de mevcut. Sonuçta Osmanlı’ya başkent olmuş bir şehir. O yüzden de bunca kültürü, turizmi bir arada tutan kent için herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. En başta da bu iş Bursa’daki belediye başkanlarına düşüyor. Bursa’yı tanıtmada çok önemli görevleri var. Sonuç olarak Bursa’yı ne kadar güzelleştirirlerse eğer o kadar fazla turist gelir. Bursa, her zaman güzel olmaya layık bir şehir. Bu sefer 27’nci olduk ama bir dahaki sefere daha da yukarılara taşımak umuduyla…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?