Hıdırcan Kaya
Hıdırcan Kaya
hidircan@kentgazetesi.com
Hangi ara bu kadar acımasız olduk? – 21 Ekim 2019
  • 0
  • 21 Ekim 2019 Pazartesi
  • +
  • -

Nasıl bir ülke olduk? Bu nasıl bir insanlıktır ki savunmasız canlılara yapılabilir? İnanın aklım almıyor. Hangi insan böyle bir şey yapabilir? Nasıl vicdanınız el veriyor? Yaklaşık 4-5 gün önce İnegöl’de              -Bursa’nın önemli ilçelerinden birisi üstelik- kediyi mangalda diri diri yaktılar. Evet, yaktılar. Böyle bir vahşeti hangi yaratık yapabilir? Bu, ne ilk ne de son olacak. Böyle insanlar ki adına insan bile denilmez. İsmine ne derseniz onu söyleyebilirsiniz. Böyleleri ceza almadıkları için bu tür olaylar çıkıyor. Çünkü hayvanları koruyan bir yasa şu an mevcut değil. Olmadıkça da böyleleri ellerini kollarını bağlayıp, sokakta gezmeye hatta başka hayvanlara zarar vermeye devam edecek.

Üstelik de kedi olayından hemen sonra, çok değil 2 gün sonra köpeği ayakları bağlanmış şekilde denize atmışlar. Evet, böyle bir vahşeti gerçekleştirmişler. Hangi ara bu kadar kötü olduk, yani o savunmasız canlı sana ne yapmış olabilir ki, sen ona öyle bir kötülük yapıyorsun. Sadece bu duyduklarınız da değil. Daha çok hayvan cinayeti mevcut. Hangisini sayalım ki? Yine Gemlik’te köpeğin ayaklarını bağlayıp da denize atma olayından hemen önce de, bir evin bahçesine girdiği için kafasından darbe alarak öldü kedi. Yani öldürmeleri için bahane arıyorlar. Ne yani senin bahçene girdi de ne yaptı? O savunmasız yavru sana ne yapabilir? Sen, onu öldürmen mi gerekiyor. Veya kediyi mangalda diri diri yakman için o hayvancağız sana ne yapmış olabilir? Köpeğin ayaklarını bağlaman için sebep neydi? Cidden bunların cevabı ne?

Bu gibi canilerin topluma karışması gibi bir şey düşünülemez. Bunların kimseye en ufak yararı dahil olamaz. Ve böylelerinin akıl sağlığının yerinde olması söylenemez. Acil olarak tedavi görmeleri gerekir. Aslında küçük yaşlardan itibaren hayvan sevgisi aşılansa böyle canilikler olmaz. Küçük yaşlardan itibaren gerek kadına el kalkmaması gerektiğini gerekse de köpeğe, kediye kısacası bütün canlılara sevgi dolu davranılması gerektiği aşılansa şuan böyle şeyler konuşmak zorunda kalmayız. Umarım bunu yapanlar, en kısa sürede bulunup hak ettiği ceza verilir…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?