Hıdırcan Kaya
Hıdırcan Kaya
hidircan@kentgazetesi.com
İşsiz üniversite mezunları – 14 Temmuz 2019
  • 0
  • 14 Temmuz 2019 Pazar
  • +
  • -

İşsizlik her geçen gün bu halkın başına büyük sorunlar açıyor. Üniversiteden yeni mezun olmuş biri olarak söylüyorum ki en fazla işsiz, üniversite mezunlarıdır. Konuştuğum kadarıyla sınıf arkadaşlarımın hemen hemen hiçbiri iş bulamadı. Bunun sebebi de üniversitelerin bu kadar fazla olması. Ben kendi bölümüm için söylüyorum ki gazetecilik saygın bir meslektir. Çok fazla üniversitede olmaması da gerekir. Ama maalesef öyle bir zamanda yaşıyoruz ki her geçen gün İletişim Fakültelerinin sayısı artıyor. Durum böyle olunca işsiz sayısında da artış oluyor. Zaten medyanın, basının durumu ortada. Her geçen gün medyadan işçiler çıkartılıyor. Bunlar olmaya devam ederken yeni gelecek üniversite mezunları nasıl iş bulabilsin?

Hiç unutmam daha üniversiteye yeni başladığım zamanlardı. Hoca dersimize girdiğinde aynen şu cümleyi kullandı; ‘Hepiniz boş yere geldiniz. Karşımda işsizler ordusu görüyorum.’ Madem öyle bu bölümde iş yok. Sen niye buradasın o zaman. Unutuyorlar ki o sıralarda oturan öğrenciler olmasa kendileri de aslında birer işsiz. Herkes bunun farkındaysa niye bir önlem alınmıyor? Niye öğrenciler mağdur ediliyor? Ben kendi bölümümü örnek vererek devam ettim ama sadece bizim bölüm için de geçerli değil. Mesela benim ilk üniversiteye girdiğim zamanların en güzel bölümlerinden olan Hukuk Fakültesi bile şuanda işsizlik ile boğuşuyor. Bunca insan gençliğinin baharında gelip okuyor, sonrasında ise iş yok. Buna acilen bir çare bulunması gerekiyor. O kadar sene okuyup da sonrasında kendi mesleğini yapmadıktan sonra bunun ne anlamı kaldı ki?

Öğrenciler kendi ailesine yük olmamak için öğrenim kredisi almak zorundalar. Çünkü daha farklı bir geçinme biçimi olamaz. Kiralar desen ateş pahası. Yurda çıkayım desen bir odada 8 kişi var. Öğrenciler de bu yüzden mecburen kiraya çıkmak istiyor. Öğrenim kredisini de mecburen almak zorunda kalıyor. Alması kolay. Bir de bunun ödeme biçimi var. Mezun olduktan sonra iki yıl bekliyor. Burası güzel tabii ki de. Ama üstüne faiz koymak nedir? Sen sordun mu hiç insanlara iş bulabildin mi? Ya da bunu ödeyebilecek durumun var mı diye. Durum böyle olunca da genç mezun işsizler çareyi intihar etmekte buluyor. Sonuç onlar için ölüm oluyor.

 

Ailelere de burada çok büyük işler düşüyor. Mesela kalk çalış artık, bir iş bul gibi kelimeler kullanıp da çocukların psikolojisiyle daha fazla oynamaması gerekiyor. Zaten her geçen gün bu konuyu kendi kafalarında düşünüp duruyorlar. Bir de siz baskı yapınca her türlü kötü yola düşebilirler. Buradaki en önemli unsur ailedir. Aile, çocuğun her zor anında yanında olması gerekir. Böylelikle çocuğun da psikolojisi bu sayede normale döner.

Yani sonuç olarak yetkililerin buna bir çare bulması gerekiyor. Artık üniversite sayısını mı düşürüyorlar yoksa işsizliğe mi çare bulurlar orasına karışılmaz. Mutlaka ama mutlaka bir çare bulunması gerekiyor. İnsanlar daha fazla mağdur edilmemeli. Yoksa işin boyutu daha kötü yerlere gidebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?