Hıdırcan Kaya
Hıdırcan Kaya
hidircan@kentgazetesi.com
Kadınlar obje değildir! – 21 Temmuz 2019
  • 0
  • 21 Temmuz 2019 Pazar
  • +
  • -

Kadın-erkek hepimiz bir arada yaşamayı öğrenmek zorundayız. Bu hayat böyle gitmez. Kadın şort da giyebilir, herkesin içinde kahkaha da atabilir. Ne yaparsa yapsın, tacize ya da tecavüze uğrayacağı anlamına gelmemeli. Cinsiyet ayrımı ortadan kalkmalı. Bir kadın metroda şort da giyebilir, aynı zaman da türban da takabilir.

Son zamanlarda kadınların kendi içinde yaşadığı bir durum da bulunmakta. Kadınlar bile birbirine laf atar duruma geldi. İşte türbanlı, şort giyen kadına laf atıyor. Açık olan kadın ise kapalı olan kadına laf atıyor. Bunların olmaması gerekir en başta. Türbanlı ya da açık kavramı ortadan kalkmalı. Geniş bir cephe bulunuyor bu kavramla ilgili. Bir kadın metroda ya da dışarıda şort da giyebilir, türbanlı da olabilir. Bu hiç kimseyi ilgilendirmez. Kadınlar bir obje gibi görülmekten acilen kurtulmak zorundalar.

Bir zaman önce de şu tartışma vardı. Hamile kadın dışarıya çıkmasın deniliyordu. Neden çıkmasın ki? Kötü bir şey mi hamile olmak? Bence çok da güzel bir şey. Kendi çocuğunu kucağına alacak sonuç itibariyle. Kadınları bir cinsel obje olara değil de daha farklı bir bakış açısıyla bakmayı becerebilirsek böyle olaylar yaşamayız diye düşünüyorum.

Nasıl olaylar peki? Taciz, tecavüz gibi olaylar. Bir kadın tecavüze uğruyor. Hemen ardından o saatte ne işi varmış deniliyor. Ya da şort giymeseymiş deniliyor. Şort giymesi veya o saatte orada olması kadının tecavüze uğradığı gerçeğini değiştirmiyor. O kadın şort da giyebilir, kahkaha da atabilir. Tahrik olmamayı öğreneceksiniz! Öğrenmek zorundasınız! Bu devran böyle sürüp gidemez. Kadına farklı gözlerle bakın biraz da. En ufak şort veya etek giydi diye sarkıntılık yapmayın.

Bir kadının gece saatlerinde sokakta yürürken tedirgin etmeyin mesela. Eğer arkada yürüyorsanız önün geçin ki tedirgin olmasın. Malum son zamanlarda kadın cinayetleri, tacizler, tecavüzler had safhada. Kadınlarımız korkmakta son derece haklılar. O yüzden kadınları korkutmamak uğruna en büyük uğraş biz erkeklere düşüyor. Mesela en ufak bir örnek olarak şunu diyebilirim. Toplu taşımada veyahut sokakta mekan hiç fark etmez. Şort giydi diye ya da kısa bir etek giydiği için gözünüzü dikip de bakmayın. Bunu öncelik olarak erkeklere söylüyorum. Kadınlarımız rahatsız olmasın. Rahatsız etmemeyi öğrenmek zorundasınız.

Sonuç olarak açık ya da kapalı hiçbir kadını cinsel obje olarak görmeyin. Taciz etmeyin. Gözünüze perde indirmeyi öğrenin. Rahat bırakın ki kadınlarımız da rahat etsin. Hiçbir şekilde taciz edip laf atmaya kalkışmayın! Atanlara da engel olun! Bu dünyada kadın-erkek yaşamak herkesin hakkı. Daha dikkatli olun!

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?