Hıdırcan Kaya
Hıdırcan Kaya
hidircan@kentgazetesi.com
Kasım indirimleri
  • 0
  • 16 Kasım 2020 Pazartesi
  • +
  • -

İnternet alış veriş siteleri şu tarihi bekleyin, bu tarihi bekleyin diyerek insanlara aslında birer tüketim alışkanlığı kazandırmak istiyor.

O tarihler arasında indirim var mı, yok mu orası tartışılması gereken ayrı bir konu. Çünkü şöyle ki sepette anında yüzde 35 ya da yüzde 40 indirim var deniliyor. Ama zaten o ürünün fiyatı normalde de o kadar, indirimde de o kadar. Sadece ama sadece o ürünü daha da pahalıymış gibi göstermeye çalışıyorlar ve bunu da sonuna kadar başarıyorlar.

Vatandaşlar da reklamlardan veya çevresinden duyarak hemen alış veriş sitelerine koşuyorlar. Aslında milletin de yapacak başka hiçbir şeyi kalmadı. Çünkü insanlar artık pahalılıktan korkar hale geldi. En ufak bir indirim bile izdihama yol açabiliyor. Ve bunun adı da tabi ki de tüketim çılgınlığı oluyor. Mesela ayın belli dönemlerinde bu tür indirimler olabiliyor. İndirim yapanlara göre bu sadece yılda 1 kez oluyor. Fakat sadece yılda bir kez değil. Her ay zaten bu tür indirimler yapılıyor.

Üzerinde durulacak başka bir konu ise son yıllarda internetten yapılan alış verişlerde artış göstermesidir. Hatta bununla ilgili anket çalışmaları da söz konusu.  Neden internetten alışverişi tercih ediyorsunuz sorusuna çoğu insan “Çünkü daha uygun” demiştir. İnsanları cazip kılan şeylerin en başında ucuzluk, daha sonra ise kargonun ücretsiz olması geliyor. Yani kargonun ücretsiz olması da yine ekonomi ile bağdaşabiliyor.

Artık dijital çağa doğru yavaş yavaş gidiyoruz. Biz ağır hareket ediyoruz, ama rakip ülkeler hızlı adımlarla ilerliyor. Bir an önce diğer ülkeleri de yakalamamız gerekiyor. Belki de birkaç yıl sonra çarşıda mağaza göremeyeceğizSadece ama sadece internetten alış veriş yapan insanları görmemiz an meselesi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?