Hıdırcan Kaya
Hıdırcan Kaya
hidircan@kentgazetesi.com
Küçük depremler, büyük Marmara depreminin habercisi mi?
 • 0
 • 19 Kasım 2019 Salı
 • +
 • -

Bursa’da iki gün üst üste depremler olmaya başladı. Gerçekleşen bu depremler, büyük Marmara depreminin habercisi mi diye insanların aklına sorular gelmiyor değil. Son zamanlarda yaşanan sarsıntılar ilki 3.0, ikincisi ise 3.2. Bu depremler herkesi korkuttuğu gibi, depreme ne kadar hazırlıklı olmadığımızı da gösteriyor. En ufak sarsıntıda bile hemen korku, panik içinde oluyoruz. Çünkü depremin ne kadar kötü bir şey olduğunu biliyoruz.

3.2’lik küçücük bir sarsıntı bile hemen panik havası yaratıyor bizde. Öyle de olunca insanın aklına tek bir soru geliyor; Büyük bir olası depremde nasıl soğukkanlı olacağız? Cevap çok açık, olamayacağız.

Depremi hissedenler oldu, hissetmeyenler oldu. Fakat hisseden vatandaşlarımızın da pek soğukkanlı olduğu söylenemez.

Peki bu kadar depremler olurken neden halen daha en ufak bir gelişme yok. Gölcük depreminden sonra Bursa için veya daha genel tabiri ile Marmara Bölgesi için ne gibi değişiklikler yapıldı? Hiçbir şey yapılmadı. Hep ileriye gitmemiz gerekirken, biz geriye gitmeyi tercih ettik.

Bu sarsıntılar hepimizin de bildiği gibi artarak devam etmektedir. Şiddeti de her depremde artıyor. Biz, deprem bölgesinde yaşamamıza rağmen olası büyük bir sarsıntı için ne kadar hazırız? Mesela en kolay tabiri ile deprem çantamız hazır mı? Veyahut deprem çantasına ne koyulması gerekiyor? Hiçbir şey bilmiyoruz.

Umarım halkımız en kısa sürede depremler konusunda bilgilendirilir. Yoksa daha büyük depremlerde can kaybını düşünmek bile istemiyorum.

İşte deprem çantasında bulunması gereken en önemli malzemeler;

 1. Su
 2. El feneri
 3. İlkyardım çantası
 4. Birer kat giysi
 5. Bir miktar para
 6. Kolay taşınabilir bir battaniye
 7. Düdük

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?