Hıdırcan Kaya
Hıdırcan Kaya
hidircan@kentgazetesi.com
Nedir bu sosyal medya? – 22 Temmuz 2019
  • 0
  • 22 Temmuz 2019 Pazartesi
  • +
  • -

Sosyal medya’nın çok fazla güç haline geldiğinin farkında olmamız gerekiyor. Öncelikle herkesin sizi izlemesine izin veriyorsunuz. Nerdeyseniz ya da ne yiyorsanız herkes öğreniyor, biliyor. Daha sonra ise telefonla arama gereği bile duyulmuyor. Artık o kadar fazla güç haline geldi bu sosyal medya.

Peki sosyal medya nedir? Bu sosyal medya insanı gerçekten sosyalleştiriyor mu yoksa daha fazla içe mi kapanık yapıyor? Bana sorarsanız sosyal medya insanı daha çok içe kapanık hale getiriyor. Neden mi? Çünkü başımızı artık telefondan kaldıramaz hale geldik. Bu, boş zamanlardan daha çok hayatımızın her alanında büyük bir yer kaplıyor. Metroda, otobüste, hastanede hatta işte bile. O kadar çok zaman harcıyoruz ki başka hiçbir şeyle ilgilenmiyoruz. Hatta bazılarına sosyal medya sayısı o kadar az geliyor ki artık yeni mecralar arama yoluna giriliyor.

Bu sosyal medyada bilgi kirliliği o kadar fazla ki anlatamam. Bu daha çok facebook gibi sosyal medya mecralarında geçerli. Onun nedeni de bence yaş ortalaması. Çünkü facebook artık gençler tarafından tercih edilmiyor. Yaş ortalaması yüksek olduğunda ise ne duymak istiyorlarsa ona inanılıyor. Sonra ise bu ‘yalan’ haberler etrafta hızla yayılıyor. Hatta şöyle söyleyebilirim ki bu yalan haberleri doğrulamak amacıyla kurulan siteler var. Sosyal medyadaki bilgi kirliliğinin ne kadar fazla olduğunun farkında mısınız?

Peki sosyal medya kullanırken –mış gibi yaptığımızın farkında mıyız? Üniversitede okuduğum sıralarda sosyal medya dersinde çok sevdiğim bir hocam tarafından bunun gibi kavramlar bize öğretildi. Yani gerçek hayatta üzgün, yorgun hatta bitkin olabiliriz. Ama sosyal medyada sanki çok ‘mutluymuşuz’ gibi görünürüz. Durum böyle olunca da insanlar bizi çok mutlu sanabilirler. Sanki hiçbir derdiniz yokmuş gibi görünebilirsiniz. Sosyal medyayı kullanırken daha dikkatli olmanızı öneririm.

Peki şimdi soracaksınız bana, hiç mi güzel yanı yok bu sosyal medyanın diye. Var tabii ki de. En güzel özelliği yeni iş olanakları sağladı. Hatta yeni bir meslek grubu doğdu. YOUTUBER! Artık önlerine ne gelirse çekip yüklüyorlar. Bazıları tarafından zaman zaman eleştirilse bile bence yeni iş olanaklarının açılması çok da güzel oldu. Hele bir de tutturabilirsen bu işi. Hiç arkana bile bakma. Başka iş olanakları da doğdu tabii ki de. Mesela instagram, twitter gibi sosyal medya araçlarında markaların tanıtımını yapan, sponsorluk görevini üstlenen yeni iş olanakları da doğmuş durumda. Bunlar sosyal medyanın yararlı kullanımından doğan sonuçlar.

Bir de son olarak bu günlerde sosyal medyanın çökmesi gibi bir şey var. Uzmanlar bunun çok fazla nedeninin olduğunu söylüyorlar. Mesela yurt dışı saldırılarının olduğu da söylenenler arasında. Veya sosyal medyanın bizi gözetlerken aşırı veri yüklemesinden kaynaklı olabileceği de aktarılıyor. Bizi gözetledikleri kesin. Onun için de lütfen sosyal medya kullanırken her zamankinden daha dikkatli kullanalım!

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?