Hıdırcan Kaya
Hıdırcan Kaya
hidircan@kentgazetesi.com
SUSMAYACAĞIZ, ALIŞMAYACAĞIZ
  • 0
  • 06 Aralık 2019 Cuma
  • +
  • -

Kadın cinayetleri… Artık biz yazmaktan bıktık, onlar ise kadına el kaldırmaktan, kadına taciz ve tecavüzden, kadını öldürmekten bıkmadı. Artık yeter! Susmayacağız, alışmayacağız.

Geçtiğimiz gün Şule Çet davası vardı. Gazi Üniversitesi’nde okuyan genç bir kız, bir plazanın 20’nci katından düşerek hayatını kaybetmişti. Kimileri bu cinayete intihar dedi. Zaten psikolojik sorunları vardı, diyen bile oldu. Çarşamba günü davası görüldü. Bu davada sanığın birisine iyi hal indirimi uygulanarak, ağırlaştırılmış müebbet hapisten sadece müebbet hapse çevrildi. Peki, bu neyin iyi hal indirimi? Yasalar caydırıcı olmazsa eğer, bu gibi cinayetlerin önü kapanmaz.

2020 yılına gireceğiz. Ama ne yazıktır ki, biz halen daha kadın cinayetlerini konuşuyoruz. Bir adım öteye bile gidemiyoruz. 2019 yılına girerken de kadın cinayetlerini konuştuk, 2019 yılından çıkarken de kadın cinayetlerini konuşuyoruz.

Şule Çet davasının önceki gecesi yüreklerimizi burkan bir diğer kadın cinayeti geldi. Henüz daha 20 yaşında gencecik bir kadındı. Belki de ne hayali vardı. Ordu’da üniversite okuyordu. Ne yazık ki gençliğinin baharında, birisi –belki de hiç tanımadığı birisi- çıkıp geç Ceren’i hayattan kopardı.

Katil zanlısı yakalandı. Ve ilk ifadesine göre söyledikleri ise, o gün birisini öldürmek istedim, sadece denk geldi. Ne kadar güzel dimi? Sırf canı istedi diye adam öldürmek. Ne günlere kaldık… Üstelik de bu katil zanlısı, cezaevinden firar etmiş. Herhangi bir rahatsızlığı olsa bile bu caninin, şöyle bir soru akıllara geliyor. Neden daha önceden bu rahatsızlığı saptanmamış da bir insanı öldürdükten sonra, insanların canını yaktıktan sonra teşhis konuluyor?

Dün, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günüydü. Kim bilir, böyle anlamlı bir günde, kaç kadın daha erkek şiddetine, tacize, tecavüze maruz kalıyor. Umarım ki artık tek bir kadına daha zarar gelmez, çünkü biz, hiçbir zaman böyle olaylara alışmayacağız, alıştıramayacaklar…

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?