Hıdırcan Kaya
Hıdırcan Kaya
hidircan@kentgazetesi.com
Anne, lütfen ölme! – 24 Ağustos 2019
  • 0
  • 24 Ağustos 2019 Cumartesi
  • +
  • -

Her geçen gün başka kadın cinayetleri ile karşı karşıyayız. Ne sorunumuz var ki kadınların üstüne bu kadar fazla gidiyoruz. Üstelik bunlar sadece gündemde olan kısmı. Ya gündemde olmayanlar? O kadar çok fazla ki. Hangi birini sayalım? Bu cinayetler ne zaman bitecek?

Yaklaşık 1 hafta önce işlenen bir cinayet. Emine Bulut cinayeti. Çoğumuz bu cinayeti duymuşuzdur. Her geçtiğimiz gün ne yazık ki kadınlarımız katlediliyor. Çocuğunun gözünün önünde kadının boğazını keserek vahşetle katledilme biçimi hem de. Soruyorum, bu cinayetler ne zaman bitecek? Ne zaman kadınlarımız rahat bir yaşam sürecek?

Üstelik bu cinayete herkes ortak. O an o cinayeti engellemeyen herkes. ‘Biz karışmayalım, hak etmiştir’ diyen de en az öldüren kadar suçlu durumdadır, yargılanması gerekir. O kadın sana ne yapmış olabilir? Herhangi bir şey yapmış olsa bile senin o kadını öldürmeye ne hakkın var? Her geçen gün kadın cinayetleri artarken neden bir önlem alınmıyor? Bir an önce bir önlem alınması gerektiğini düşünüyorum. Daha fazla kadınımız ölmeden, bir sonuç bulunması gerekir.

Bir anne, kızının gözü önünde boğazı kesilerek öldürülüyor. Ve üstelik ardından feryatlar içinde ‘ben ölmek istemiyorum’ sözü yürekleri dağladı. Kızının ise ‘anne, lütfen ölme’ lafı tüm Türkiye’yi yasa boğdu. Bu vahşice katledilen kadınlar sosyal medya üzerinden yayılanlardan birisi. Geçmişten günümüze kadar her geçen gün kadınlarımız katledilmektedir. Peki bunun çözümü ne olabilir? Bu cinayetleri işleyenlerin psikolojisinin düzgün olduğuna inanmıyorum. Hiçbirinin psikolojisi düzgün durumda değil. Bunların topluma mal edilmesi toplu topuna yanlış bir uygulama. Üstelik bir de takım elbise giydiği için iyi hal indirimi alan alçaklar mevcut. Alçak diyorum, çünkü böyle cinayet işleyenler ancak bu laf ile adlandırılabilir.

Her zaman söyledim, şimdi de söylüyorum. Hiçbir kadın öldürülmeyi, tacize, tecavüze uğramayı hak etmez, etmemeli. O katilin savunması da şu şekilde; Kafede kızımın yanında bana hakaret etti, ben de bıçakladım. Ne kadar da güzel bir açıklama değil mi? Tüm Türkiye’nin yüreğine su serpildi. Sağ olsun, içimiz rahatladı. O zaman öldürebilirsin canım, dememizi mi bekledi acaba? Böyle bir açıklama olabilir mi? Vicdanın nasıl rahat ediyor çok merak ediyorum.

Şunu aklınızın bir köşesine sokun artık! Kadınlar istediği gibi davranabilir. Sizin istediğiniz gibi davranmak zorunda değiller. Kadınlar sizin oyuncağınız da değil. Siz ne isterseniz, onu yapmak zorunda değiller. Sana hakaret etti diye öldürmek zorunda da değilsin. Allah sana da, senin gibilerine de akıl, fikir versin. Bir an önce bu cinayetlerin son bulması dileğiyle. Ve tabii ki de taciz ve tecavüzlerin de bitmesi dileğiyle…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?