Hıdırcan Kaya
Hıdırcan Kaya
hidircan@kentgazetesi.com
Asla hayallerinizden vazgeçmeyin! – 26 Temmuz 2019
  • 0
  • 26 Temmuz 2019 Cuma
  • +
  • -

Hayallerinizin peşinden gidin. Ne yapmak istiyorsanız, mutlaka o hayali gerçekleştirin. Hayallerinizin peşinden gittiğiniz zaman hata yapsanız bile ‘ben hayallerimin peşinden gittim’ diyebilirsiniz.

Liseye ilk başladığım zamanlardı. Açılış konuşmasında sevdiğim bir hoca tarafından konuşma gerçekleşti. Konuşmada hayallerimizin peşinden gitmemiz gerektiğini söyledi ve ardından şöyle bir atasözüne örnek verdi; “Rotası olmayan bir gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez.” Bu beni o kadar çok etkiledi ki o konuşma halen daha aklımdan çıkmaz. Bir hedefiniz olduğu zaman da öyle lafta olmasın. Ben bu hayalimi gerçekleştireceğim ve hiçbir zaman hedefimden vazgeçmeyeceğim diye söyleyin.

Hocanın konuşmasından yaklaşık 1 ay sonra hedefimi belirledim. Bu hedefim için neler yapabilirim, bu konuda araştırmalar gerçekleştirdim. O zamanlar üniversitede okuyan büyüklerime de danıştım. Üniversite sınavına girmeden önce hedefimi belirlemiştim. GAZETECİLİK!

Bu konuda yeri geldi ailemle bile tartışmıştım. Çünkü ailem Gazetecilik okumamı istemiyordu. Hep tehlikeli gözüyle bakıyorlardı. Daha o bölümü bile kazanmamışken bu kadar telaşlı olmalarının sebebi, benim kafama koyduğumu yapacağımı biliyorlardı. Üniversite sınavına girdiğim zaman annem her zamanki gibi o zaman da yanımdaydı. Ben sınavdan çıkmıştım. Annem nasıl geçtiğini sordu. Ben de gazeteciliği tuttururum işte dedim. Annemle o zaman da küçük bir tartışma yaşamıştık. Ama böyle tatlı tartışma olur ya, he işte öyle.

Sınav sonucu nihayet açıklandı. 30 tercihten 20’si gazetecilikti. Kafaya koymuştum yani. Nerede olursa olsun, ben o bölüme gidecektim. İnanır mısınız? Kuytu köşede hangi üniversite varsa gazetecilik bölümünü yazmıştım. Neyse ki fazla aşağılara kadar inmemişti ki, Selçuk Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nü kazanmıştım. Hatta o tarihi hiç unutmam. 24 Temmuz 2015’ti. Yani bundan tam 4 sene önceydi! Siteye ilk girdiğim zamanlar heyecandan elim titrer vaziyetteydi. Okur okumaz, büyük bir sevinçle ayağa kalkmıştım. Çünkü hayalim olan bölümü kazanmıştım.

Asla hayallerinizden vazgeçmeyin. Bildiğiniz yolda gidin. Eğer istediğiniz bölüm için puanınız yetmiyorsa üzülmeyin. Bir sene daha hazırlanın. Ama yeter ki istediğiniz bölümde olun. Ve sevdiğiniz işi yapmak için ısrarcı olun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?