Hıdırcan Kaya
Hıdırcan Kaya
hidircan@kentgazetesi.com
Bir arada yaşamak! – 7 Eylül 2019
  • 0
  • 07 Eylül 2019 Cumartesi
  • +
  • -

Geçtiğimiz günlerde İl Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün uyum toplantısı Bursa’da yapıldı. Üstelik de bu ilk değildi. Bundan önce 5 kere yapılmıştı. Bursa Hilton Hotel’de düzenlen toplantı da altıncısıydı. Benim çok hoşuma gitmişti. Çünkü ben, her türlü ayrımcılığa karşı birisiyim. Toplantıya da gerek Bursa protokolünden gerekse de Türkiye çapında tanınmış protokolden insanlar vardı. Yalnız bir şey dikkatimi çekti. Bu toplantıya katılmak için en başta bir form doldurmamız gerekiyor. Meğerse bu form Türkiye’ye savaştan kaçıp gelen insanlar içinmiş. Ben de  anlamaya çalışırken boş bulduğum bir yere oturdum. Orada bir kadın ve bir erkeğin konuşmasına kulak misafiri oldum. Şikayet ve öneriler kısmında şöyle yazıyordu; Suriyelileri istemiyoruz. Gönderin artık şunları. Üstelik de bunu sesli bir şekilde söylüyorlardı.

Allah aşkına böyle bir toplantıya katılıyorsun, toplantının amacından dışarı çıkıyorsun. Değil bu toplantı ile, istediğin toplantıya katıl. Bu düşünce senin aklından çıkmaz. Üstelik de sadece Suriyelilere yönelik bir saldırı. Neden sadece Suriyeliler? Bu ülkede başka yabancı yok mu? Hayır yani başka yabancılara da yapılmaması gerekiyor. Hepimiz bir arada yaşamayı öğrenince işte bu dünya daha güzel olacak. Yeri geldiğinde Müslüman kardeşim, din kardeşim deniliyor. Suriyeliler ne? Onlar Müslüman değil mi?

Protokolde konuşan insanların görüşlerini beğendim. Diyorlar ki ‘Biz hiç kimseye yabancı, mülteci veya sığınmacı demiyoruz. Biz onlara misafir diyoruz. Hepsi bizim birer misafirimiz.’ Böyle olması gerekiyor. Onlar Türkiye Cumhuriyeti’nin birer misafirleri. Hani yok şöyle yapıyorlar, yok böyle yapıyorlar diyenler var ya hani. Allah aşkına hiç mi Türkiye’de veya başka ülkelerde kötü insanlar yok. O zaman turistleri kandıran Türk vatandaşlarına bakıp da Türkler çok kötü insanlar desinler. Arkadaşlar 1 elin 5 parmağı da bir değil. İlla içlerinde kötü insanlar var. Ama iyileri de bir o kadar mevcut. Lütfen onlara nefret belirtisi göstermeyin. Yarın öbür gün Suriye’ye giden insanlar, Türkler çok kötü demesin. Bize zulüm ettiler demesin. Aksine çok misafirperverler desin. Lütfen, sadece Suriyelilere değil. Bu ülke kozmopolit bir ülke. Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkesi, Alevisi, Sünnisi, Boşnağı hep beraber bir arada yaşamak, hepimizin hakkı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?