Hıdırcan Kaya
Hıdırcan Kaya
hidircan@kentgazetesi.com
Bir Bursa kalmıştı! – 5 Ekim 2019
  • 0
  • 05 Ekim 2019 Cumartesi
  • +
  • -

Bir Bursa kalmıştı. Her yerde olması lazım çünkü. Nereden mi bahsediyorum? İletişim Fakültesi’nden. Üstelik Bursa ama Uludağ Üniversitesi de değil. Bursa Teknik Üniversitesi’nde. Aldığım duyumlara göre Bursa Teknik Üniversitesi’ne İletişim Fakültesi açılıyormuş. Peki neden böyle bir karar verildi. Üstelik de medya bu kadar kötü iken. Medyada küçülmelere gidilir iken böyle bir kararın adı sadece ama sadece saçmalık olurdu. Bu, başka bir kelime ile açıklanamaz. Her yere üniversite kurmak marifet değil. Asıl marifet üniversite mezunlarına istihdam sağlamak. Sonra neden binlerce kişi işsiz, diye soruluyor. Üstelik de koskoca Bursa’nın en büyük yerel medyası Olay Medya küçülmeye gitmişken, hatta kapanma kararından dönmüşken Bursa’ya İletişim Fakültesi açmak tamamen saçmalık olur.

Sosyal medyanın ortaya çıkması, internetin yaygınlaşması gibi olaylar basılı medyayı bitirdi gibi bir sonuç ortaya çıkıyor. Televizyon da can çekişmeye devam ediyor. Uludağ Üniversitesi Rektörü basın ile tanışma toplantısı düzenlemişti. Orada bir basın mensubu arkadaş rektöre, İletişim Fakültesi açma talebinde bulundu. Evet, açalım ki insanlar işsiz kalsın. Evet, açalım ki daha fazla niteliksiz gazeteciler yetişsin. Medya sektörü hafife alınacak bir iş değildir. Olmamalıdır da! Her yıl on binlerce kişi İletişim Fakültelerinden mezun oluyor. Bunların kaçı bu sektörde veya kaçı başka sektörlerde çalışıyor, önce ona bakmak gerekiyor. Daha sonra da eğer gerekli olursa ki olacağını düşünmüyorum, ondan sonraki süreçte İletişim Fakültesi açmak gerekiyorsa açılsın.

Ben kendi hayatımdan bir örnek verecek olursam eğer, yaklaşık olarak 5 ay önce üniversiteden mezun oldum. Selçuk Üniversitesi’nde okuyordum. İlk kazandığım sene dahil hiçbir zaman pişman olmadım. Gerek okuduğum bölümden gerekse de şehirden dolayı. Çünkü okuduğum bölümün güzelliğini, değerini biliyordum. Bu bilinç herkeste olması gerekir. Her İletişim Fakültesi mezunu veya bu fakülteyi okuyacak olan herkeste.

O yüzden de sonuca gelecek olursak Bursa dahil artık hiçbir yere İletişim Fakültesi açılmamalıdır. Hatta İletişim Fakültelerinde kapanmaya kadar gidilmelidir. Daha fazla insanlar işsiz kalacağına, kapansa daha da mantıklı olur kanaatindeyim. Umarım en kısa zamanda daha az işsiz ile karşı karşıya kalırız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?