Hıdırcan Kaya
Hıdırcan Kaya
hidircan@kentgazetesi.com
Böyle muhtarlar iyi ki var! – 10 Ağustos 2019
  • 0
  • 10 Ağustos 2019 Cumartesi
  • +
  • -

İşini severek yapanlar iyi ki var. Keşke herkes işini severek yapsa. Geçtiğimiz günlerde bizzat haberini de yaptığım Teferrüç Mahallesi Muhtarı Şükrü Taşçı’dan bahsedeceğim. Muhtar, adeta mahalleye hizmet ediyor, çalışıyor, mahallelinin derdine çare bulmaya çalışıyor. Haberini yaptığım zaman uğramak istedim. Üstelik gündüz değildi. Geceydi. Saat yaklaşık 11 sıralarıydı. Bu saatte açık mısınız muhtarım dediğim zaman bana, “Demiştim ya biz de saat yok, 7 gün 24 saat açığım” dedi.

Bu cümle beni çok mutlu etti. Bu zamanda böyle işini severek yapanlar çok az bulunuyor. Üstelik de muhtarlığa sadece unvan olarak gelenler için diyorum. Yeri geliyor, mahalle halkının sorunlarını dinleyip çözüm bulmaya çalışıyor. Çalışmayan muhtarlara ders niteliğinde. Öyle sevecen, öyle yardımsever bir muhtar ki ilk görüşmeye gittiğim zaman yerinde yoktu. Neredeydi biliyor musunuz? Mahalle’yi temizlemekle meşguldü. Bu devirde bunu kim yapar? Hangi muhtar yapar? Şimdiki muhtarlar yerinde bile durmaktan aciz. İşleri güçleri kahvede oturup vakit geçirmek.

Ben ziyaret ettiğim zaman mahalle halkından bir teyzemiz de muhtarın yanına geldi. Derdini anlattı ve muhtar bey derdi dinleyip bir çözüme kavuşturmak için kolları sıvadı. Hemen kimi araması gerekiyorsa aradı. Böylelikle teyzemizi doğru kişiye yönlendirdi. Amacının sadece halka hizmet olduğunu söyledi. Herhangi birisi gidip de ziyaret ettiği zaman çok mutlu oluyor. Hemen bir şeyler ikram etmek için uğraşıyor. Kendisi orta yaşlı ama kendisini genç diye ifade eden bir insandan daha fazla genç. Adeta hizmet aşkıyla yanıp tutuşuyor. Üstelik de atık yağları bizzat kendisi toplayıp geri dönüşüme atıyor.

Mahalle halkı da oldukça memnun. İlk defa böyle bir muhtarla karşılaştıklarını ifade ediyorlar. 7’den 70’e kadar herkesin gönlünü çalan muhtar böyle hizmete devam ettiği sürece girdiği her seçimi kazanır diye düşünüyorum. Bazı muhtarlar sabah bile yerlerinde olmazken Teferrüç Mahallesi muhtarı gece 11-12’ye kadar açık. 7/24 telefonunun açık olduğunu da belirtti üstelik. İster arayarak, isterse de whatsapp’tan ulaşabileceklerini söylüyor.

Böylesine muhtarları gördükçe mutlu oluyorum. Ve bu hizmetkar muhtarın benim oturduğum mahallede olması mutluluk verici. Uzun yıllar bu mahalleye hizmet ettiğini de söyledi. Adeta hizmet aşkıyla yanıp tutuşuyor. Böylesine bir muhtarın da şüphesiz ki elinden tutan birisinin olması gerekir. İstekleri mevcut. Mesela Teferrüç İstasyonu’na ait otopark eskiden Teferrüç’e çıkan yoldu. Bu yolun tekrardan açılmasını istiyor. Çamlık bölgesine giden yolun genişletilmesini istiyor. Daha çok istekleri de mevcut. Bu sorunların dinlenip çözüme kavuşturulması gerekiyor. Şükrü Taşçı ile birlikte daha güzel bir Teferrüç mümkün.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?