Hıdırcan Kaya
Hıdırcan Kaya
hidircan@kentgazetesi.com
Bursa basını ağır yara aldı – 5 Kasım 2019
  • 0
  • 05 Kasım 2019 Salı
  • +
  • -

Bir devir daha kapandı. Olay Televizyonu yayın hayatına geçtiğimiz hafta son verdi. Olay Televizyonu, çocukluğumdan beri takip ettiğim nadir kanallar arasındaydı. Hatta Olay Televizyonu’nda 2018 yılının yaz ayında staj yapma şansı yakalamıştım. Gayet de verimli bir staj zamanı oldu. Oradaki çalışanlarla adeta bir aile gibi olmuştuk. Halen daha sosyal medya aracılığı ile konuşur, sohbet ederiz.

Basın, çok büyük bir yara aldı. Özellikle de Bursa’da. Bir çok kanal, gazete küçülmeye gitti. Bu da yavaş yavaş basın, medya sektörünün önünün kapandığını belirtiyor. Peki neden basın bu kadar kötü durumda? Hiç kimse, bir el uzatmıyor mu?

Basının yavaş yavaş erimesi en çok da neden biliyor musunuz? Bizim millet okumaya aciz. Son zamanlarda sosyal medyanın da yaygın olması nedeniyle şöyle bir algı var. ‘Ne de olsa sosyal medyadan okuyoruz, haberimiz oluyor.

Ne gerek var ki gazete almaya.’ Böyle düşünenler ne yazık ki yanlış düşünüyorlar. Çünkü sosyal medyada gördüğümüz bütün bilgiler doğru olmayabiliyor. Bilinçli insanlar, sosyal medyada gördüğü her bilgiyi doğru olarak kabul etmemeli. Mesela araştırmalı. Doğruluk payını ölçüp, tartmalı.

Herhangi birisi bana gelip de bir bilgi söylediği zaman ilk önce nereden duyduğunu sorarım. Sonrasında ise araştırmaya koyulurum, o söyleyen kişi ile birlikte. O yüzden gazete, radyo, televizyon gibi yerlerden haberleri takip edelim ki en doğru bilgiye, en kolay ulaşalım. Peki soracaksınız, bu yerlerdeki haberler kesin olarak doğru mu diye. Her zaman doğru olmayabiliyor. Herkes hata yapabilir. Ama, hata yapılsa bile televizyon veya radyo ise en geç 30 dakika içerisinde düzeltilebilir, hatalar. Eğer ki gazetede haber yanlışlığı varsa da ertesi gün doğru bilgiye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Olay Televizyonu’nun kapanması, Bursa halkını derinden yaraladı. Çok zor ama inşallah yeniden yayın hayatına başlar.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?