Hıdırcan Kaya
Hıdırcan Kaya
hidircan@kentgazetesi.com
Cinayete müebbet hapis – 22 Ekim 2019
  • 0
  • 22 Ekim 2019 Salı
  • +
  • -

Emine Bulut cinayeti… Hepimiz biliyoruz. Kızının gözlerinin önünde öldürülen bir kadından bahsediyoruz. Dün, Türkiye’nin gündemine bomba gibi düşen bir cinayetin duruşması vardı. Neden kimseden ses çıkmadı? Halbuki görüntüler yayıldığında nasıl da tepkilere maruz kalınmıştı.

Anne, lütfen ölme demişti küçük kız. Daha 10 yaşındaydı. Kendisine vasi bile atanmıştı. Hatta küçük kız, benim öyle bir babam yok demişti. İşte bu cinayetin duruşması vardı. Duruşmada arbede yaşandı. Nasıl mı? Emine Bulut’un kardeşleri, ablasının acısı ile birlikte Fedai Varan’a saldırmaya çalıştılar. Aslında, onların içinden geçen aynı şekilde onu da öyle öldürmek. Ama hiç kimse onun kadar cani değildi. Olamazdı… Kadın ve Demokrasi Deneği(KADEM) de duruşmadaydı. KADEM avukatı Pınar Hacıbektaşoğlu, bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Bugün biz burada ne iktidar ne de muhalefet adına geldik. Bugün biz buraya kadın kimliklerimizle katledilen kadınlarımız adına geldik. Kadın ve Demokrasi Derneği kurulduğu günden beri kadınların bu toplum içinde en aziz halleriyle, en değerli halleriyle yaşamaları için mücadele eden bir dernektir. Bugüne kadar kadınlar için en ufak adım atmamış, en ufak bir fedakârlıkta bulunmamış olanları kalkıp kendi siyasi görüşlerine alet etmelerine izin vermeyeceğiz” şeklinde ifade etmiş. Evet, hiçbir siyasi görüşe alet edilemez. Hiçbir ölüm, hiçbir cinayet.

Emine Bulut’un avukatları müebbet hapis cezasını hafif bir ceza olarak nitelendirdi. Neden mi? Çünkü böyle bir vahşetin cezası ağırlaştırılmış müebbet olmalıydı. Ama neyse ki buna da şükür. Çünkü günde kim bilir kaç kadın katlediliyor. Ama katilleri halen daha elleri kollarını sallayarak dışarıda geziyor. Sanık en başından beri susma hakkını kullanmış. Akıllara da şöyle bir soru geliyor; ‘Acaba susma hakkını kullandığı için mi ağırlaştırılmış müebbet verilmedi?’

Umarım bu tür cinayetler son bulur. Ve umarım ki katiller hak ettikleri cezayı alır…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?