Hıdırcan Kaya
Hıdırcan Kaya
hidircan@kentgazetesi.com
Dikkatli olalım! – 31 Temmuz 2019
  • 0
  • 31 Temmuz 2019 Çarşamba
  • +
  • -

BURULAŞ otobüs şoförleri akşamları çılgına dönüyor. Trafik adabı bilmez oluyorlar, kural tanımaz oluyorlar. Hızlı ve öfkeli filmi var ya hani kendilerini o filmde hissediyorlar. Takip mesafesi desen hak getire. Kaç kere akşam iş çıkışlarında ölümden döndük. O kadar insan var, çoluk çocuk hep beraber evimize gitmenin hayalini kuruyoruz. Ama şoförler sanki ölüme gider gibi gidiyorlar.

2-3 gün önce olacak ki yine otobüs şoförü takip mesafesine uymadığı için ani frenle zar zor durabildi. Bir de üstelik kavga etmeye kalkıştı. Sen koskoca Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ait bir şoförsün. Nasıl olur da trafik kurallarına uymazsın. Üstelik sadece akşamları da değil. Dün bindiğim otobüste de yine trafik kurallarına uymadığını tespit ettim. Mesela dönel kavşaktan dönmek yerine girilmez tabelanın olduğu yerden döndü. Çünkü kavşaktan dönmek zor geliyor. Orası daha kısaltma. İyi de o kadar insanın canı mı daha önemli yoksa senin rahatın mı? Üstelik bu sadece birisi. Aynı otobüs kırmızı ışıkta da geçti. Ne acelen var ki beklemiyorsun. 2 dakika fazla bekle, o kadar insanın canını tehlikeye atma.

Hiç kimsenin bunlara dur dememesi de ayrı bir saçmalık. Bunlar dokunulmaz insanlar mı? Ya da trafikte öncelik hakları var da bizim mi haberimiz yok? Şuana kadar şikayet etmeye fırsatım olmadı. İlk fırsatta gerekli yerlere şikayet edeceğim zaten. Kaç gündür düzelmelerini bekledim. Ama her geçen gün daha da çok kazayla iç içe kalıyoruz. Artık düşünür oldum kendimce, acaba bugün eve sağ salim gidebilecek miyim diye. İnsanlar ölmeden önce bir çaresi düşünülse iyi olur.

Bu konuyla ilgili ne yapılabiliyorsa bir an önce yapılması gerekiyor. Durum çok ciddi. Herhangi bir şey yapılmazsa eğer sonuçları çok kötü olacak. Sonuçların kötü olmaması adına belediye yetkilileri çözüm arayışına geçmeli. Bununla ilgili ne yapılmalı? Belediye yetkilileri bir toplantı düzenleyip şoförleri uyarması gerekir. Ya da mobeselerden tek tek tespiti yapıp en ağır ceza uygulanmalı. Sadece otobüstekilerin canıyla da oynanmıyor aslında. Karşı tarafı da düşünmek lazım. Hem hızın fazla hem de takip mesafen az. Bunu ayarlamak gerekir. Lütfen otobüsün başına geçtiğiniz zaman daha dikkatli olun! Hiçbir şey candan daha değerli değildir. Gideceğimiz yere 2 dakika geç gidelim, ama kaza olmasın. Unutmayın ki hız yolu kısaltmaz, ömrü kısaltır!

Yayaların da suçu var. Sadece otobüs şoförlerinin değil. Mesela yaya geçitlerinden geçmek varken ya da alt geçitlerinden karşıya geçmek varken neden bir insan yola atlar da kendi can güvenliğini tehlikeye atar ki? Geçsene alt geçitten. Zaten o kadar trafik kazası oluyor. İçişleri Bakanlığı önce yaya adlı bir proje gerçekleştirdiler. Ama onun da kendisine göre kriterleri var. Mesela ışıklarda yayaya kırmızı yanıyorsa yaya geçemez, geçmemeli. Maalesef bizim ülkemizde kırmızıya yeşile bakılmaksızın yol boşsa eğer geçiliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?