Hıdırcan Kaya
Hıdırcan Kaya
hidircan@kentgazetesi.com
İnsanları ötekileştirmeyelim – 19 Temmuz 2019
  • 0
  • 19 Temmuz 2019 Cuma
  • +
  • -

Ülkeye turist gelmiyor diyorlar. Nasıl gelsin ki? Sen her turist gördüğünde ülkene git diye bağırırsan turist tatil için neden Türkiye’yi seçsin ? Dün başıma gelen olaydan bahsetmek istiyorum. İstanbul’daydım ve metro bekliyordum. Turistin birisi ise amcaya yol tarifi sordu, turist Türkçe bilmediği için anlamadı. Daha sonra ise amca yüksek bir sesle ‘burası Türkiye, eğer anlamıyorsan ülkene git’ diyerek herkesin içinde rencide etti. Ne gerek vardı böyle bir şeye? Etrafında o kadar insan var. Onlardan birisine yönlendirsen daha güzel olmaz mıydı ? Ondan sonra ülkeye neden turist gelmiyor diye dert yakınıyorlar. Turist sonra ülkesinde Türkiye’yi kötülemeyecek mi? Türkiye’de başıma böyle bir olay geldi diyerek anlatmayacak mı?

Biz empati kurmayı bilmiyoruz. Başka bir ülkeye gitsek bize aynı şekilde davranılsa nasıl bir his içine kapılırız, onu kestiremiyoruz. Sadece turist konusunda da değil. Mülteci konularında da sıkıntılarımız var. Tamam, devletin izlediği politika yanlış. Mültecinin bütün şehirlerde olmaması gerekiyor. Belirli yerlerde kamplara yerleştirilmesi gerekiyor. Ama oldu bir kere. Bunun geri dönüşü yok artık. Onları hor görüp de dışlamak yakışıyor mu? Dükkan açmaları konusunda karşı çıkıyorlar. Nasıl geçinsin bu insanlar onu soruyorum size. Hırsızlık mı yapsınlar? Herkesi bir tutmuyorum. Mültecinin kötüsü olamaz mı? Elbette olur. Ama bırakın insanlar rahat rahat yaşasın.

Bir de Suriyelilere üniversitede burs veriliyor yalanı var ortalıkta. Böyle bir şey yok ve olması da imkansız neredeyse. Bunu ilk duyduğum zamanlarda bizzat Kredi ve Yurtlar Kurumu’nu aradım, doğruluğunu test ettim. Onlar da öyle bir şey olmadığını söylediler. Yani insanlar arasında dolaşan bu tür yalanları savunmadan evvel kesin bir kaynaktan haber alın. Yoksa sosyal medya sayesinde bilgi kirliliği de çok fazla olmaya başladı. Herkes duyduğuna inanmak istiyor. Üstelik de hiç sorgulamadan.

Bu ülke yeterince büyük. Kimseyi ayrıştırmadan, ötekileştirmeden hep beraber yaşayabiliriz. Turiste de gereken saygıyı gösterebiliriz. Sonuçta o bağırdığın turist bu ülkeye para kazandırıyor. Belki memnun kalsa ülkesinde iyi bir imaj sergileyip Türkiye’ye gelmeleri konusunda ikna edecek. O yüzden hiç kimseyi hor görmeden yaşamayı en kısa zamanda öğrenmemiz gerekiyor. Daha güzel bir dünya için kimseyi ötekileştirmeyelim, hep beraber kardeşçe yaşayalım…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?