Hıdırcan Kaya
Hıdırcan Kaya
hidircan@kentgazetesi.com
Kaç kişi daha ölecek? – 11 Kasım 2019
  • 0
  • 11 Kasım 2019 Pazartesi
  • +
  • -

Son Günlerde çıkan haberler, hepimizi derinden yaraladı. İlk önce Fatih’te 4 kardeş siyanür ile intihar etti. Üstelik de kapıya, ‘Siyanür var, polisi arayın’ notu bırakmışlardı. Çünkü kendileri gibi başkalarının da ölmesini istemiyorlardı. Daha sonra ise, Fatih’teki olaydan yaklaşık olarak 2 gün sonra Antalya’da siyanür zehirlenmesi olayı yaşandı. Orada da baba, yoksulluktan dolayı çocuklarını zehirlemişti.

Siyanür faciası gün geçtikçe devam ediyor ki böyle giderse intihar etmek isteyen, hemen siyanür ile kendini zehirleyecek. Üstelik de son günlerde duyduğumuz haberler sadece bunlardan bazıları.

Son 6 ay içinde 10 kişi siyanürden hayatını kaybetmiş durumda. Üstelik de hiç kimsenin haberinin olmaması, gündeme gelmemesi ilginç. Yetkililerin bu olaya bir el atıp da yasaklaması veyahut reçeteyle satması gerekiyor. Hatta gündeme geldi. Bu ölümlerden sonra. Siyanürün yeşil reçete ile satılması.

Peki, bu siyanür nedir ve nerelerde daha sıklıkla kullanılır? Günümüzde siyanür çeşitleri farklı alanlarda kullanılmakta. Bunlardan en önemlisi kimyasal üretim endüstrisi. Plastik üretim sanayileri alanında sıklıkla görülmektedir. Öte yandan Türkiye’de  madenî faaliyetlerde altın için her yıl 4 bin 500 ton siyanür kullanılıyor. Siyanür gibi ölüme yol açan maddeler, sadece yeşil reçete ile satılması gerekiyor.

Yeşil reçete ise şu işe yarıyor; Bu reçete ile alınan ilaçlar , içerisinde bağımlılık yapabilecek maddeleri bulunduran ilaçlardır.

Daha fazla kişinin siyanürden ölmemesi için hangi önlem alınırsa alınsın. Ama yeter ki bu acılar bitsin. Ya da yoksulluğa bir çare bulunulsun. İnsanlar daha fazla intihar etmesin.

Sadece siyanürle de değil. Hiçbir türlü intihar etmesin… 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?