Hıdırcan Kaya
Hıdırcan Kaya
hidircan@kentgazetesi.com
Önce yaya – 25 Ağustos 2019
  • 0
  • 25 Ağustos 2019 Pazar
  • +
  • -

Bu ülkede hiçbir şeyin iyi yönde işlemediği gibi yayalara öncelik konusunda da ne yazık ki en alt seviyelerdeyiz. Yaya geçitlerinde beklemeyip de son sürat geçenleri anlamıyorum. 2 dakika beklesen de sonra gideceğin yere gitsen bir insanı ne kadar zorlar ki? Yaya geçidi ne için var? Tabii ki de yayaların karşıdan karşıya sağlıklı bir şekilde geçmesi için. Ondan dolayı biraz bekleyip de öyle yola devam edilmesi en mantıklı biçimi olacaktır.

Zaten trafik ışıkları varsa eğer ışığa göre hareket edilmesi gerekiyor. Ama ışık yoksa yaya ne yapabilir ki? O zaman arabalar geçmeyene kadar beklesin. İşi ne ki zaten yayanın? Üstelik de İçişleri Bakanlığı’nın ‘önce yaya’ projesi geçtiğimiz günlerde yürürlüğe girmişken. Hemen hemen bütün yaya geçitlerine ‘önce yaya’ yazılmasına rağmen halen daha kurallara uymayanlar mevcut. Hadi dikkat etmiyorsunuz, okuma-yazmanız da mı yok sizin?

Peki yaya geçitlerinde durmayan sürücüler için ne gibi yaptırımlar var? 604 TL para cezası yaptırımı uygulanmakta(!) Tabii ki de bu ceza sadece görünen tarafı. Hiç yayaya yol vermediği için ceza yiyen herhangi bir sürücü gördünüz mü? Şahsen hiç görmedim. Kaç kere yaya geçidinden geçmek isterken kaza tehlikesi atlattım. Hiç de ceza yiyen kimseyi görmedim. Ya da bana denk gelmedi.

Yeri geliyor sürücüler de yaya olmak zorunda kalabiliyorken neden bu kadar acımasızca davranıyorlar ki? Yarın aynı saygısızlık, aynı hareket sana da yapılsa tepkin ne olurdu? İşte burada yapılabilecek en güzel şey empati kurmaktır. Kendini karşındakinin yerine koyarsan eğer, bütün yaya geçitlerinde durur ve yayalara yol verirsin. Bu ceza yaptırımı da lafta kalmamalı. Her yaya geçidinde geçen sürücü için ceza uygulanmalı. Ceza almak için illa birilerinin ölmesi mi gerekiyor? Birilerinin canının yanması mı gerekiyor?

Yaya geçidinde geçtiğimiz halde ‘neden geçiyorsun’ diye kızışanlar oluyor. Kendini haklı çıkaranlar mı dersin, bağıranlar mı dersin ne istersen hepsinden de mevcut. İçişleri Bakanlığı madem ki bir uygulama başlattı, bunun devamının da gelmesi gerekiyor. Yaya geçidinde geçmek cezasız kalmamalı! Ceza mutlaka olmalı. En az alkollü araba kullanmak kadar tehlikesi mevcut. Bir an önce bu durumun çözüme kavuşturulması için çalışma başlatılmalı. Umarım da başlatılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?