Hıdırcan Kaya
Hıdırcan Kaya
hidircan@kentgazetesi.com
Sesimi duyan var mı? – 17 Ağustos 2019
  • 0
  • 17 Ağustos 2019 Cumartesi
  • +
  • -

Sesimi duyan var mı? Demiştik bundan tam 20 yıl önce. Zaman ne çabuk da geçiyor. Daha dün gibi hala aklımızda.1999 Maramara Depremi’nin ardından tam 20 yıl geçti. O günden bugüne kadar ne değişti? Deprem için ne tarz önlemler alındı? Bunların cevabı yok. Uzmanlar her an büyük marmara depremi için uyarıyor. Peki neden dikkate almıyoruz? Aynı can kayıplarını tekrardan mı yaşamak istiyoruz? Hiçbir tedbir alınmadığına göre bunun cevabı da tekrardan yaşamak istediğimizdir.

Bu büyük depremin ardından 20 yıl geçti. O taraf geçmişte kaldı. Bizim önümüze bakmamız gerekiyor. Doğal afetler için tedbir almamız lazım. O 7.4’lük depremde ne yazık ki 18 binin üzerinde insanımız hayatını kaybetti, 50 binden fazla insanımız da yaralandı.Üstelik 300 bine yakın konut da zarar gördü.

Geçtiğimiz haftalarda bir uzman ile birlikte konuştuğumda bana şöyle bir şey demişti; “20 yıl önceki marmara depremi aynı şiddette şuan olsa daha büyük acılar yaşarız. Hep geriye doğru gidiyoruz”. Peki tedbir almak yerine neden hep geriye doğru gideriz? Deprem bölgesinde, fay hattının geçtiği bir bölgede oturmamıza rağmen halen daha neden kaçak yapılar mevcut? Bu sorunlara yetkililerin acilen bir çözüm bulması gerekiyor. Daha fazla acılara bu milletin yüreği dayanmaz.

Deprem bilinci oluşturulması gerekiyor. Vatandaşa gerekli derslerin verilmesi lazım. Vatandaş bir deprem anında ne yapacağını bilemiyor. Maalesef ki soğukkanlı olamıyor. Hep bir panik havası içerisinde gerçekleşiyor. Üstelik can kayıplarının yarısından çoğu da panikten kaynaklanıyor. Mesela en ufak örnek olarak Kent merkezlerinde bulunan afet toplanma alanı statüsünde park, bahçe ve meydanlar yapılaşmaya açılarak afet sonrasında yaşamı sürdürmeye olanak verecek güvenli alanların ortadan kaldırılması çok yanlış bir hareket. Böyle alanların olması gerekiyor ki insanlar depremde toplanacak alan bulsun.

Bir diğer vatandaşı bilgilendirme konusu da deprem çantası hazırlama konusunda olmalıdır. Bir deprem çantası nasıl hazırlanmalıdır? Bunun gibi derslerin verilmesi gerekir. İlkokula gittiğim zamanlar da bize deprem ile ilgili çeşitli konferanslar, tatbikatlar yapılıyordu. Bence çok da yararlı oluyordu. Sonuçta bir deprem anında ne yapacağını kestirebiliyorsun. Bir deprem çantasında neler olmalı mesela. Su, enerji veren yiyecekler, el feneri, ilkyardım çantası, kişisel ilaçlarınız, çocuklarınızın kullandığı ilaçlar, birer kat giysi, battaniye, çakı, düdük bulunması gerekenlerden.

PEKİ DEPREM ANINDA NE YAPMAMIZ GEREKİYOR?

1-         Nefes alış verişlerinizi düzenleyerek sakinleşmeye çalışın.

2-         Sarsıntı bitene kadar bulunduğunuz yerden ayrılmayın.

3-         Balkona çıkmayın, merdivenlere koşmayın.

4-         Balkon ya da pencereden atlamayın.

5-         Deprem bitince asansör yerine merdivenleri kullanın.

6-         Eğer dış mekandaysanız açık bir alana doğru gidin, düşebilecek nesnelere karşı kendinizi koruyun.

7-         Deprem sırasında mutlaka başınızı ve ensenizi koruyun.

DAHA BÜYÜK ACILAR YAŞANMAMASI DİLEĞİYLE…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?