Hıdırcan Kaya
Hıdırcan Kaya
hidircan@kentgazetesi.com
#TuğbayaYardımEdin – 10 Ekim 2019
  • 0
  • 10 Ekim 2019 Perşembe
  • +
  • -

Son birkaç günde çıkan bir olay var. Türkiye’de sosyal medyada yayılanlardan sadece bir tanesi. Geçtiğimiz gün de Twitter’da gündemin ilk sıralarına oturmuştu; Tuğba. 19 yaşında bir genç. Babası tarafından işkenceye maruz kalıyor. Videoyu gördüğümde ise kelimelerin bittiği yer dedim… Üstelik annesi de yatalak hasta. İnanabiliyor musunuz? O kadının elinden bir şey gelmediği için nasıl da kendini suçlu hissediyordur. Twitter’da hemen hemen herkesin tweetlediği bir yazı var. Bu otomatik olarak paylaşılıyor. O yazı da aynen şu şekilde; “19 yaşındaki Tuğba babasından işkence ve daha kötü davranışlar görüyor! Annesi yatalak. Daha önce polise gitti ancak 10 gün uzaklaştırma ile baba serbest bırakıldı. Siz de Tweetle butonuna basarak Tuğba’nın çığlıklarını herkese duyurun! #TuğbayaYardımEdin”. Tuğbaya yardım edin diyor. Neden mi? Cevabı tam da videonun içinde. Videoyu izlemeye yüreği yeten varsa izlesin. Benim yetmedi. Sadece yardım edin çığlıklarını duymak bana yetti. İşte o yüzden de hashtagh #TuğbayaYardımEdin oldu. 

Hangi baba evladına bunu yapmaya vicdanı el verir? İnsanın hiçbir canlıya işkence etmeye vicdanı el vermezken üstelik de öz kızına birisi neden bunu yapabilir? Konuyu duyunca duyarlı sanatçılarımızdan Haluk Levent olaya el atmış durumda. Hemen Tuğba ile görüşmeye gitmiş ve ardından da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un da olaya el atacağını öğrendiğini de Twitter hesabından duyurdu.

Bakanlığın da bu duruma el atması neticesinde cani baba tutuklandı. Onu da hem Haluk Levent hem de Zehra Zümrüt Selçuk sosyal medya hesaplarından vatandaşa duyurmuş oldu. Haluk Levent, “Son durum : Babası tutuklandı, Kaymakamlık ve Aile-Sosyal Politikalar Bakanlığı destek veriyor, çok çok kötü evde kalıyorlardı ayrıca ayrı eve geçmeleri lazımdı, az önce eşyalı ev bulduk 1 yıllık kirasını Gözde A. ödedi, Ben de Gözde ve ailesine şarkı sözü verdim” diye paylaştı. Bu konuda emeği geçen herkesi gerçekten kutluyorum. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk ise Twitter hesabından, “Tuğba kızımızın şiddete maruz kaldığı görüntüler hepimizi derinden sarstı. Şiddet kimden ve nereden gelirse gelsin asla kabul edilemez” paylaşımında bulundu. Zaten bu paylaşımın hemen ardından da o cani baba tutuklandı.

Daha fazla eziyet, işkence olmasın dedikçe, her gün sayfaya yenileri ekleniyor. Daha fazla kimsenin canı yanmadan, böyle olaylar bir daha yaşanmaması dileğiyle. Ve tabii ki de bu gibi canilerin en ağır cezayı almalarını diliyorum…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?