İlhan Sefil
İlhan Sefil
ilhansefil@kentgazetesi.com
Uzaktaki Yakınlarımızda Mutluluk Heyecan
  • 0
  • 13 Ocak 2021 Çarşamba
  • +
  • -

 

Kıymetli okurlar Amerika Teksas San Antonio’dan hasret dolu duygularımla selamlar sevgiler.

İnanın bu kadar ilgiyle karşılaşacağımı, yazılarımın okunacağını tahmin etmemiştim. Güzel ülkemin, birbirinden değerli insanları size minnettarım.

Bu ilgi ve alakanız üzerimizde önemli bir sorumluluk yüklüyor doğal olarak.

Gerek San Antonio’da gerekse yakın bölgelerdeki Türkler sizin bu ilgi ve alakanız karşısında inanılmaz heyecanlı,mutlu ve gururlular. Memleketimize sevenlerimize can dostlarımıza kentimizi,medeniyet yürüyüşümüzü, kültür ve sanata sahip çıkışımızı anlatabiliyor aktarabiliyor olmak bizim için büyük mutluluk açıkçası.

Gelin geçen yazımızda tanımaya başladığımız San Antonio Türk Amerikan derneğini dinleyelim sayın başkandan.

“1960’ların başında genç bir Türk profesör, St. Mary’s Üniversitesi’nde ilk Mühendislik Bölümünü kurmak için San Antonio’ya geldiğinde, bölgede çok az Türk yerli vardı. Prof.Dr.Turgut M. Ozan, 60’ların sonları ve 70’lerin sonlarında, St. Mary’s Üniversitesi’nde başarılı bir Mühendislik Bölümü başlattı.Evlendi  ve eşi Sevin ile birlikte yaşadıkları bölgedeki sayılar da artıyordu.

Türk Amerikan toplumunu pek çok resmi olmayan kutlama ve yemekle bir araya getirdikten sonra, Prof. Turgut Ozan ve Sevin Ozan bu amaca özel bir organizasyon kurmanın zamanının geldiğine karar verdiler. San Antonio Türk Amerikan Derneği (TAASA) 1986 yılında kar amacı gütmeyen bir Teksas kuruluşu olarak kurulmuş ve ilk Başkan seçilen Prof. Ozan olmuştur.

1986 yılından beri San Antonio bölgesinde Türk-Amerikalılara ve Türk dostlarına hizmet vermekteyiz.

Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri halkları arasında daha iyi anlayış ve ilişkileri teşvik etmek, Türk kültürü ve tarihi hakkında halkın bilgi ve anlayışını artırmak,

Özel bayramları kutlayan anma programları ile sosyal ve kültürlerarası etkinlikler düzenleyerek San Antonio bölgesinde Türk-Amerikan toplumuna ve Türkiye dostlarına hizmet etmek

Türkiye’yi, Türk kültürünü ve tarihini temsilen festival, geçit töreni, okul etkinlikleri gibi kültürel ve eğitici etkinlikler ana hedeflerimiz oldu.”

Bu kapsamda dernek yöneticileri ve diğer toplum kuruluşları özellikle Türk çocuklarının ve gençlerimizin kültürüne sıkı sıkıya sahip olabilmesi için halkoyunları ve Türk Müziği kursları düzenliyorlar.

Kültürel sanatsal mirasımızı en doğru biçimde yarınlara aktarabileceğimiz eğitim araçları halkoyunlarımız ve müziğimizdir, Biz Türkler için bunlar birer sosyal faaliyet vakit dolduracak birer kurs değil kimliğimizi, kültürümüzü, medeniyetimizin zenginliğini gelecek kuşaklara aktaracağımız çok değerli bireğitim olarak görüyoruz diyorlar.

Amerika’da yaşayan tüm toplumlara kültürümüzü tanıtacağımız ve en önemlisi de Türk Kültür ve Medeniyetinin ana vatandan uzak temsilcileri olarak yaşayıp yaşatacağımız önemli birer görev olarak görüyoruz diyerek yaptıkları kültürel sanatsal faaliyetlere hassasiyet ve perspektiflerinin ne kadar yüksek olduğunu da  bir kez daha belirtmiş oluyorlar.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?