Mehmet YILMAZ
Mehmet YILMAZ
mehmetyilmaz@kentgazetesi.com
19 Mayıs’ı anlamak – 19 Mayıs 2019
  • 0
  • 19 Mayıs 2019 Pazar
  • +
  • -

Bugün19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı. 

Bundan 100 yıl önce, Samsun’da Türk İstiklal Savaşının meşalesinin yakıldığı gündür. Bu gün, Milli Mücadelenin 100. Yıl dönümüdür.

Osmanlı İmparatorluğu 1. Dünya Savaşında yenilmiş, topraklarımız işgal edilmişti. Türk Milleti bu savaştan bitap çıkmış, yokluk içerisinde olmasına rağmen, yurdun dört bir yanından bu işgale karşı direniyordu.Öte yandan işgalciler de Türkleri Anadolu’dan atma planları yapıyorlardı.

İngiliz Başbakanı Lloyd George da Sevr’in gerekçesi olarak diyordu ki:  “Türk atının nalı değen toprakta ot bitmez. Türkler uygarlık ve insanlık düşmanıdır. Türkleri Avrupa’dan ve Anadolu’dan söküp atmak bir insanlık ve uygarlık borcudur.”

Samsun stratejik öneme sahip olduğundan, işgal kuvvetleri açısından önemli noktalardan biriydi. Karadeniz’den Orta Anadolu’ya açılan en rahat ve güvenilir bir kapıydı. İngilizler 9 Mart 1919 tarihinde Samsun’a askeri birlik çıkarmışlardı. Buna tepki olarak Türk Makinalı Tüfek birliğinden Hamdi adındaki bir teğmenin askerlerini alarak dağa çıkması dikkatleri bu bölgeye çekti. İngiliz Yüksek Komiserliği’nin de Türk halkının silahlandığı konusundaki şikayetleri üzerine bu bölgeye güvenilir bir kumandanın olağanüstü yetkilerle gönderilmesine karar verildi. Bu kumandan Mustafa Kemal Atatürk’tü.

Atatürk ve silah arkadaşları uzun zamandan beri ülkenin içinde bulunduğu bu umutsuz duruma üzülüyor ve bir şeyler yapmak için Anadolu’ya geçmek istiyordu. 16 Mayıs 1919 Cuma günü Gemi kaptanı ve 18 silah arkadaşıyla İstanbul’dan hareket ettiler. 

!9 Mayıs’ta Atatürk’ün Samsuna Çıkması Türk Tarihinin en önemli olaylarından biridir.Bağımsız son Türk devleti de bağımsızlığını kaybetmekle, yok olma tehlikesiyle karşı karşıyaydı. Bu tehlikeSamsun’a çıkıp Kurtuluş Savaşını başlatan Mustafa Kemal Paşa sayesinde ortadan kalkmıştır.

Akif’in de İstiklal Marşında belirttiği gibi;

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.                                                                                                                       Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!                                                                                                                   Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.                                                                                                                          Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

19 Mayıs, Türk Milleti için “ikinci Ergenekon’dur.”Zümrüdü Anka misali küllerinden yeniden doğduğu gündür.

Ülkücü Şehit İsmail Gerçeksöz, Milli Mücadeleye giden yolu ne güzel anlatıyor. Kendisini rahmetle anıyorum.

KUVAYI MİLLÎYE RUHU

Yılanların yuvalarında uyuduğu saatlerde,Ağaçların ve çocukların büyüdüğünce,                                                                                                                                    Tek şarkı olacağım söylenen, Türkiye üstüne.Tek düşünce…

Önünde durulmayan fırtınalar gibi,Kuşaklarımı aynı saflara iteceğim.Ya başı dumanlı dağlar gibi duracağım,Ya büsbütün biteceğim…

Yılanların yuvalarında uyuduğu saatlerde,Dağ yollarından, patikalardan aşacağım.Gizli bir haber gibi kulaktan kulağa,Ankara’ya ulaşacağım…

Çocukların ve ağaçların büyüdüğü saatlerde,Her yürekte yeniden vuracağım.Bin yıl içinde -Üçüncü ve son defa-Bir daha yıkılmamak üzere bir devlet kuracağım.Adını “Cumhuriyet” koyacağım…

Türk İstiklal Savaşı bu inanç ve kararlılıkla, bu ruhla başladı.  18 Mart’ta Çanakale’de Atatürk’ü yok sayarsanız 19 Mayıs’ı anlamazsınız. 19 Mayıs’ta Atatürk’ü yok sayarsanız, Milli Mücadeleyi, kurtuluşu, bağımsızlığı anlamazsınız.

Milli Bayramlar, siyasi ikbal ve çıkarlara hizmet edilecek günler değildir. Türk Milletinin her ferdinin ortak heyecan ve sevinci paylaşacağı, birbiriyle kaynaşacağı günlerdir. Bu günlerin anlamı ve önemi herkes tarafından kavranmalı ve amacına uygun olarak kutlanmalıdır.

Milli Mücadelenin 100 yılında, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı anlamını kavrayarak gereken önemi göstermek, geleceğimizin, bekamızın teminatı olacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?