Mehmet YILMAZ
Mehmet YILMAZ
mehmetyilmaz@kentgazetesi.com
Başarı çabanın ürünüdür! – 11 Temmuz 2019
  • 0
  • 11 Temmuz 2019 Perşembe
  • +
  • -

Dün Gemlik belediye başkanı Mehmet Uğur Sertaslan’ı makamında ziyaret ettik. Adaylık süreci ve seçim çalışmaları hakkında çok samimi açıklamalarda bulundu.  Keyifli ve sıcak geçen bir sohbetin sonunda başarının kendi kendine gelmediğini de gördük.

“2014 yılı seçimleri sonra Gemlik’in problemlerine ilgi duyan, çözüm aramaya istekli olan arkadaşlarımızla‘Çarşamba Toplantıları’ grubun oluşturduk. Toplumun her kesiminde insanı buluşturduk. Gündeme aldığımız problemler ve çözüm yollarını tartıştık. Bu beş yıl boyunca devam etti. Hiçbir toplantıyı kaçırmadık”

Söyleyecek bir sözü olan herkesten faydalanmaya çalıştıklarını, deprem gerçeğini hiçbir zaman göz ardı etmediklerini söyledi. “İstanbul’da şehir plancıları getirerek görüş aldık. Bu toplantılarda herkes fikrini açıkça ifade etti” dedi. İlçe başkanı olmasına rağmen bu toplantılara başkanlık yapmadığını söyledi.

Belediye başkan adaylığı için adı, 2017 yılının Ekim ayında ortaya atılmış. Bu yüzden 3 Aralık 2017 tarihinde yapılan kongrede ilçe başkanlığına aday olmamış. 31 Mart Yerel Seçimlerinden 16 ay önce Gemlik Belediye Başkan Adaylığı için karar vermiş.

3 Aralık 2017 tarihinde ilçe başkanı olan Cemil Acarı insan ilişkileri ve iletişim kurma yeteneğinin çok güçlü olmasının kendi başarısındaki payının büyük olduğunu anlattı.

Başkan Adaylığının açıklanmasından çok önceden “Gemlik’e Uğurlu Gelecek” sloganından magnet yaparak dağıtmışlar. “Gemlik’e Uğurlu Gelecek” tutmuş. “Belediye Başkanlığı seçimlerinde bana oy vermeyenlerin bile çoğunun evlerindeki buzdolaplarında bu magnet var” diyor.

2018 yılı Nisan ayında Ankara’ya gidip CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçtaroğluyla, adaylık konusunu görüştüğünü, Kılıçdaroğlu’nun da kendisine “git çalış” dediğini anlattı. Cumhurbaşkanlığı Seçimleri öne alındığı için adaylığını daha da erken açıklayamadığını da söyledi.

Adaylık sürecinde işe erkek ve kadın kuaförleri ile toplantı yaparak başlamış. “Modern Bohçacılar” olarak tanımladığı network marketing işi ile uğraşan kişilerle bağlantılar kurduğunu, bu bağlantıları kurmak için ise adına daha çok kargo gelenlere öncelik verdiğini anlattı. “Bu sayede doğru ev toplantıları yaptık. Biz çok çalıştık çalışmadan başarıya ulaşmak mümkün değil” dedi.

“Sunum ekipler oluşturduk, profesyonel olmayan bu arkadaşlar sunum sırasında sadece ve sadece görevlerine odaklandılar, işlerini en iyi şekilde yaptılar. Bir komedyen gibi, bir talk show sunucusu  gibi sunum yaptık. Partinin okuluna gitmeseydim, teknik eğitim almasaydın bunu başaramazdım. İnsanlara dokunmayı öğrenemeseydim başarılı olmazdım” dedi.

“696 SayılıKHK ile ‘Gemlik taşınıyor’ sözleri çıkmasaydı, dönemin belediye başkanı çıkıp iyi bir şey yapıyormuş gibi anlatmasaydı ben başkan adayı olarak kalabilirdim. ‘Gemlik taşınıyor’  sözleri üzerine sivil toplum örgütleri ayağa kalktı. Orada yaptığım konuşmayla partimin başkanı adayı olmaktan çıkıp kentin adayı oldum”diyerek devam etti sözlerine.

Gemlik’in taşınma işleminin “cambaza bak” demekten başka bir şey olmadığını, bu tartışmalar sürerken 266,05 hektarlık alanın orman sınırları dışına çıkarıldığını anlattı.

Anlaşılan o ki Sertaslan suya ihtiyacı olmadan kuyu kazmış!

İnsanlarla görüşmelerinde, “anlattıklarının bana ne faydası var? Bunlar benim için önemli mi?” sorularına cevap vermiş. İnsanlara ulaşmış, onlarla bağ kurmuş, ne istediklerini, neyi önemsediklerini fark etmiş.Başarı için ne gerekiyorsa onun doğru yapılması sonucu olarak elde edilmiştir.

Göreve geldiğinde Belediyenin vadesi geçmiş 18.500.000 TL borcu varmış.  Vatandaşla kurduğu bağlantı sonucu emlak vergilerinin zamanında ödenmesiyle borç miktarı 11 milyon liraya kadar gerilemiş. “Borcumuz var, fakat alacak için kapımıza gelen de yok. Belediye kendisini döndürüyor” diyor.

“Gemlik Marmara’nın incisi, zeytinin başkenti diyoruz altını siz doldurun. Bunu gerçekleştirmek için elimizden geleni yapacağız.”

“Vatandaş bize bir sorumluluk verdi. Gemlik’i sen yöneteceksin dedi. Büyükşehir’i de Alinur Aktaş’a teslim etti” dedi ve Alinur Aktaş’la uyum içerisinde çalışacağını sözlerine ekledi.

Mehmet Uğur Sertaslan’ın başarılı olmasının en önemli etkisi ilkeli bir duruş sergilemesi, eski klasik propaganda alışkanlıklarını terk etmesi, yeni teknikleri kullanması, bağ kurarak insanlara ulaşmasıdır.

Süleyman Demirel, “Dünün güneşiyle bu günün çamaşırları kurutulmaz” demişti. Kendisine rahmet diliyorum.Sanayi çağının alışkanlıklarıyla bilgi çağında yol almak mümkün değil.Dünün alışkanlıklarıyla bugünün insanını yönlendirmeye çalışanlar başarıya zor ulaşır. Günün şartlarına göre strateji geliştirmeli insan.

“Dün dünde kaldı cancağızım şimdi yeni şeyler söylemek lazım…”

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?