Mehmet YILMAZ
Mehmet YILMAZ
mehmetyilmaz@kentgazetesi.com
Bayramlar Bayram Ola
  • 0
  • 23 Mayıs 2020 Cumartesi
  • +
  • -

 

Ana, bu bayram mı? Aman çok ayıp
Çocukken gördüğüm bayramlar hani?
Mübarek elleri öpüp, koklayıp
Yüzüme sürdüğüm bayramlar hani?

Bayram demek takvimdeki yazı mı?
Bayram hasret, bayram ağrı, sızı mı?
Açıp yüreğimi, yumup gözümü
Özüne girdiğim bayramlar hani?

Bayram af günüdür, barış günüdür
Bayramlar rahmete giriş günüdür
Bayram, Hak menzile varış günüdür
Gönlümü verdiğim bayramlar hani?

Bayramların bayram gibi kutlandığı, sevgi, saygı ve hoşgörünün hissedildiği bayramlara özlemini yukardaki satırlarda ne güzel dile getirmiş rahmetli Abdurrahim Karakoç. Kendisini saygı, hürmet ve rahmetle anıyorum.

Yarın bayram! Bayramlar insanların bir araya geldiği, birlik beraberliğin ve sevincin doruğa çıktığı, insanların kaynaştığı müstesna günlerdir. Bu bayram alışageldiğimiz bayramlara benzemeyecek. İster istemez bunun burukluğunu yaşayacağız. Gelecekte daha güzel bayramları umut etmek burukluğumuzu giderir belki ama o umut nerede?

Dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 virüsü, insanların davranışlarında da birtakım değişiklerin neden oldu. Özellikle bu dönemde toplu yaşam alanlarına rağbet azaldı. Salgının ilk dönemlerinde insanlar mecbur olmadıkça evden çıkmadılar. Misafir kabul etmeyi bir kenara bırakalım, kendi çocuklarının eve gelmesini dahi istemedi risk gurubunda olanlar.

Her fırsatta kendisi gibi düşünmeyenlere en ağır hakaretlerin yapıldığı, ağıza alınmayacak sözlerin söylendiği topluluklarda bayramlar bayram gibi kutlanabilir mi? Gönüllerin kırıldığı yerde bayram olur mu?

“Şimdiye kadar 82 ülkeye tıbbi yardım gönderdik” deniyor. Tıbbi yardım gönderdiğimiz ülkelerin hiç birisi vatandaşlarından yardım toplamak için İBAN yayınlamadı. Vatandaşlarına binlerce dolar-avro dağıttı. Tıbbi yardım gönderilen ülkelerin çoğunun GSMH’sı bizden çok daha iyi. Kendi vatandaşımıza 5 maske dağıtamazken, kendi vatandaşımızdan bağış isterken, bizden daha zengin ülkelere yardım yapmanın mantığı nedir?

Zor durumda kalanlara yardım yapılabilir belki ama, herkes kendi canının derdine düşmüşken, kendi vatandaşlarını düşünürken, gıda ve bazı kritik maddelerin ihracatından kısıtlamaya giderken, biz neden önce kendi vatandaşlarımızı düşünmedik. Kendi ailen yardıma muhtaçken, komşulara yardım etmek uygun mudur?

Korona virüsü sebebiyle milyonlarca insan işsiz kaldı. İşsiz kalan vatandaşlar, hükümet tarafından yapılan yardımlar yetersiz kaldı.  Yapılan yardımlar vakıflar üzerinden belirlenen ailelere dağıtıldığı için vakıflarda kaydı bulunmayanlara ulaşmadı. Bankalara kredi için başvuran insanların çoğuna geri dönülmedi.  Kredi alarak bu zor günleri atlatmak isteyenlerin çoğunun da sicili bozuk olduğu için krediden yararlanamadı. Bu kadar sıkıntının olduğu bir ortamda bayramlar nasıl bayram ola?

Salgının ülkemizdeki olumsuz etkisi her geçen gün daha derinden hissedilmektedir. Ancak yaygınlaşan işsizlik ve yetersiz gelir yoksul kesimlerin geçim şartlarını daha fazla kötüleştirmektedir. Alınan önlemler pek çok ekonomik faaliyetin durdurmasına sebep oldu.

İşten çıkarmaların artması, ücretsiz izine çıkarılan işçilere verilen ücret desteğinin asgari ücretin yarısı tutarında kalması, kayıt dışı istihdamı da göz önüne aldığımızda, özellikle düşük ücretli ve yoksul kesimlerde sıkıntının daha da artmasına sebep oldu. Bu salgın döneminde ücretlerin korunması ve ihtiyacı olanlara gelir destekleri sağlanması giderek önem kazanmaktadır.

Ne var ki, pandemi söylentileriyle birlikte üç aya yaklaştı. Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ihtiyaç sahibi ailelere 1000 TL nakdi yardım yapılacağını açıklamıştı. Söylediklerine göre 4,5 milyon aileye 1000 TL yardım yapılmış. Yaklaşık üç ayda aile başına 1000 TL nakdi yardım yapılmış. Bunun anlamı aile başına günlük 10 TL yardım demek. Bir evde 4 kişi olduğunu var sayarsak kişi başı günlük 2,5 lira düşer.

Bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığının belirlediği FİTRE miktarı 27 TL Bu bir kişinin günlük yemek masrafı kadardır.  Aile başına yapılan yardımlar da ortada durumu varın siz değerlendirin. Bu durumda bayramlar bayram olur mu?

 

Güneş yükselmeden kuşluk yerine
Bir adam camiden döndü evine
Oturdu sessizce yer minderine

Kızı “Bayram” dedi, yalın ayaklı
Adam “Bayram” dedi, tam ağlamaklı…

Eli öpüldükçe içi burkuldu
Konuşmak istedi, dili tutuldu
Güç belâ ağzından bir “off! ” kurtuldu

Oğlu “Bayram” dedi, sırtı yamalı
Adam “he ya” dedi, gözü kapalı…

Düşündü kış yakın, evde odun yok
Tenekede yağ yok, çuvalda un yok
Yok yoka karışmış; tuz yok, sabun yok

Avrat “Bayram” dedi, eğdi başını
Adam “evet” dedi, sıktı dişini…

Çalışsa ne iş var, ne cepte para
Dağ oldu içinde büyüyen yara
Dikti gözlerini karşı duvara

Takvim “Bayram” dedi, silindi yazı
Adam “öyle” dedi, bağrında sızı…

Döndürse yönünü herhangi dosta
Yaralı, gariban, dul, yetim, hasta
Yıllar, aylar, günler erirken yasta

Yer-gök “Bayram” dedi, ağzını açtı
Adam “Bayram” dedi, evinden kaçtı!

Kendi açını doyurmadan, başkalarının tokuna yemek sunmak caiz mi?

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?