Mehmet YILMAZ
Mehmet YILMAZ
mehmetyilmaz@kentgazetesi.com
Benim Derdim Var!
  • 0
  • 26 Aralık 2019 Perşembe
  • +
  • -

Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı önceki gün gazete ekibimizi, Doğanbey konutlarının bulunduğu alanda ev ortamı tarzında yapılmış ofiste ağırladı. Aynı zamanda TOBB yönetim Kurulu üyesi olan Matlı ile bursa gündemine dair sıcak ve can alıcı konulara değinilen bir sohbet gerçekleştirdik.

 

“Her insanın doğduğu ve doyduğu yere bir sorumluluğu, bir borcu var.Önceliğimiz ülkenin sorunlarıyla ilgilenmek, sorunların çözümüne yönelik projeler üretmek. Sevmediğimiz hiçbir şeyi yapmak istemeyiz. İnsan yaptığı işi sevmeli” diyor başkan.

Göreve geldiklerinde Bursa Ticaret Borsası 113 borsa içerisinde 37. Sırada olduğunu, bu gün ise 16 sıraya yükselmiş olduğunu söylüyor. “Avrupa Borsalar Birliği’ne üye olan tek borsayız. Hareket kabiliyeti olan, sürekli cirosunu artıran bir borsayız.” Başarıdaki en önemli faktörün ekip çalışması olduğunu söylüyor. Ekibine güveniyor ve ekibiyle gurur duyuyor. Her birinin kendi görevini en iyi şekilde yapmaya odaklandığını vurguluyor. Ziyaret sırasındaki izlenimlerimiz de başkanın dediğini doğruluyordu.

 

“Benim derdim var. Kendimle ilgili, derdim yok, Benim ülkemle, ülkemin geleceğiyle, yaşadığım şehrin geleceğiyle ilgili derdim var. İnsani olan bize ait değerlerimizi koruma, yeniden kazanma derdim var” diyor.Eğitimin gidişatından, bozulan aile yapımızdan, uzaklaştığımız değerlerden yana dertli olduğunu anlatıyor. Erozyona uğrayan inanç ve ahlaki değerlerimizden yana dertli.

Bursa’yı neyle anlatacağımıza odaklanmalıyız. İlçe belediyeleri ve Büyükşehir belediyesi olaya bütünsel yaklaşmalıdır. Şehrin bütününe uygun projelere öncelik vermelidirler” diyor. Belediyelerin insanımızı rahat ettirecek projelere öncelik vermesi gerektiğine, değiniyor. “Zenginler her yere gidebilir. Gidemeyenler için neler yapılıyor? Gidemeyenler de düşünülmeli. Herkes kendi kapısının önünü süpürmeli! Herkes üzerine düşeni yapmalı” diyor.İnsanlarımızın gelirini artıracak, rahat yaşamalarını sağlayacak projelere öncelik verilmesini gerektiğini belirtiyor.

 

“Türkiye’de tahıl konferansı yapmak istiyorduk ama uluslararası siyasete kurban gitti.2026 Dünya Tarım Konferansını Bursa’da yapmayı planlıyoruz.Tarım Konuşuyoruz ama Hamidiye Tarım Meslek Lisesini özel statüye kavuşturma hedefimiz var. Meslek Liselerimiz sanayi üretimine endeksli. Meslek liseleri gastronomi ve tarıma da gerekli önemi vermelidir. Bu alanda ara eleman yetiştirmeye çalışılmalıdır. Biz bir tarım ülkesiyiz. Ancak tarımla uğraşan nüfusumuz hızla aşağı düşmektedir. Tarımda verimliliği artırmak zorundayız” diye devam ediyor

“ Bu gün soğan para etmiyor. Geçmişte soğan için ne söylendi? Hal yasası değişti. Bulunduğumuz ortama baktığımızda konumumuz itibarıyla, konuşmalarımız itibarıyla hepimiz suç işleme potansiyeline sahibiz” diyor.

 

Herkesin yöneteceği insanı aradığını, kimsenin konuşacak insan aramadığını, benimsemediğini söylüyor. “İş dünyası neye bakar?  Soran sorgulayan, araştıran adam sayısını artırmamız gerekir” diyor.

“Şehrin 365 gün yaşaması için işbirliği içerisinde yapmamız gerekeni yapacağız. Öncelikle şehrin hafızasını güncellemek, dahası geçmişi öğrenmemiz lazım. Adam yetiştirmemiz lazım. Alttan yukarı doğru insanları çıkarmamız lazım.”

“Bursa’nın tarihi ve kültürel marka değerinin tanıtımına gerekli önem verilmelidir. “Benim derdim var! Benim derdim kendimin değil, ülkemin, şehrimin derdi” diyor. Bu dert aslında hepimizin derdi. Ülkenin derdini dert edinenlerin sayısını artırmak herkesin derdi olmalı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?