Mehmet YILMAZ
Mehmet YILMAZ
mehmetyilmaz@kentgazetesi.com
Bitki Gen Bankası Korunmalı!
  • 0
  • 30 Haziran 2020 Salı
  • +
  • -

Toplumu meşgul edecek büyük örtülere yöneltilen tartışmalarla gerçek problemler perdelenerek sessiz sedasız Türkiye’nin geleceğini derinden etkileyecek kararlar alınmaktadır.

Salgın sürecinde temel gıda maddelerine ulaşma düşüncesinin bütün ihtiyaçların önüne geçtiğini gördük. Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisine göre de beslenme bütün ihtiyaçlardan önce gelmektedir. İşte bundan dolayıdır ki sağlıklı gıdaya ulaşmanın önemi bütün dünyada daha çok konuşulur oldu.

 

(HKMO) Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Bursa Şubesi 24 Haziran günü yaptıkları basın açıklamasında, Yalova’da “spor tesisi” yapılacağı gerekçesiyle 753 ada 1 parsel sayılı taşınmaz Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü’den koparılmış ve spor tesisi yerine konut yapılmıştır. Basın açıklamasında, Enstitü sınırları içerisinde kalan 1474 ada ve 12 parselin 20. 05. 2020 tarihli Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yazısıyla “Millet Bahçesi” yapılmak üzere TOKİ’ye yer tahsis edildiği anlaşılmaktadır. Söz konusu parsel 113,4 dekardır.

Yaklaşık 1200 dekarlık bir alanda faaliyet gösteren Araştırma Enstitüsünden koparılarak  “Millet Bahçesi” yapılacak olan 113,4 dekarlık bu parselle daha önce yapılan konutların cezalandırılmak yerine ödüllendirileceği iddia edilmektedir.

HKMO Bursa Şubesinin basın açıklamasında; “Enstitüde eski çeşitler GENETİK KAYNAKLAR muhafaza edilmektedir. Yani Türkiye’nin gen bankasıdır. İsrail ve diğer ülkelerin kısır ve toprağı zehirleyen tohumlarına karşı cevap verebilecek memleketimizin en iyi milli tarım kurumudur.

Enstitüde;

Meyve ve bağda 1.871, sebze ve mantarda 245 tip ve çeşit, süs bitkilerinde 1.588 takson ve çeşit olmak üzere toplam 3.704 çeşit, tip ve takson gen kaynaklarında muhafaza edilmektedir. Çeşitli ıslah yöntemleriyle yeni ÇEŞİTLER geliştirilmektedir. Melezleme ve seleksiyon çalışmaları sonucunda 67 meyve, 41 sebze ve 6 süs ve tıbbi bitki çeşidi olmak üzere toplam 114 yeni çeşit geliştirilerek üretime kazandırılmıştır.

TOKİ’ye tahsis edilen bu taşınmaz üzerine yapılması planlanan Millet Bahçesi projesi ile 1. Sınıf Tarım arazisidir ve TOPRAK KORUMA KANUNUNA aykırı olarak amaç dışında kullanılmak istenmektedir.

Millet Bahçesi yapılmak istenen bu yerde 1989 da Türkiye’nin ilk kivi bahçesi kurulmuştur. 50.000 tonun üzerinde Türkiye’nin ilk kivi üretimi bu parselde yapılmıştır ve üretim tüm ülkeye buradan yayılmıştır. Kiviler şu anda bu parselde yaşıyor.(bkz:resim4)

Yalova’da, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü’nce geliştirilen Türkiye’nin ilk yerli kivi çeşidinin ‘İlkaltın’ ismiyle tescillendiği bildirildi. Dr. Kemal Abdurrahim Kahraman liderliğinde yürütülen kivi ıslah çalışmasında selekte edilen çeşidin Türkiye’nin ilk yerli kivi çeşidi olarak tescillendiği belirtildi. ‘İlkaltın’ adı verilen yerli kivi çeşidinin, sarı meyve etine sahip olmasının en önemli özelliği olarak önem çıktığı vurgulanan açıklamada, İlkaltın’ın özelliklerine ilişkin şu bilgilere yer verildi:

‘Çekirdek yatağı rengi koyu sarı olup, orta kısmında hafif turuncu renk bulunmaktadır. Tat bakımından bilinen yeşil kividen biraz daha tatlı olup, daha farklı bir aromaya sahiptir. Yaygın olan yeşil meyve eti rengine sahip “Hayward” çeşidinden 3 hafta erken hasada gelmesi de önemli bir özelliğidir.’

Üzüm bağları mevkii olarak da bilinen bu parselde Yalova İncisi, Ata Sarısı gibi üzüm çeşitleri 15 yıldan fazla süren AR-GE çalışmaları sonucunda geliştirilmiştir. Bu üzüm çeşitlerinden bir tanesi ise dünyada en erken ürün veren çeşitten 1 ay önce ürün vermektedir.

  Devletlerin kendilerini dış dünyaya kapadığı bu süreçte, tarımsal üretim olarak kendi kendine yetebilmek kavramının ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmışken, ülkemiz açısından çok önemli bir üretim merkezi ve geleceğimiz açısından kritik bir kurum olan Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü arazisinin bırakın küçültülmesini bu tip milli kurum ve işletmeleri tüm ülke geneline yayılması gerekliliğine inanıyoruz.

Bu sebeplerden yapılan bu yer tahsisinin hatalı olduğu ve milli tarımımız için geri dönüşü olmayacak hasara sebebiyet vereceği, Sayın Cumhurbaşkanımızın sloganlaştırdığı YERLİ ve MİLLİ ÜRETİM seferberliğine aykırı bir hamle olacağı düşüncesiyle Yalova ilimize yapılması planlanan Millet Bahçesi projesinin yer seçimi kararını veren mercilerin tekrardan değerlendirmesini talep ve tavsiye ederiz.”

Her geçen gün güvenilir gıdaya erişmenin önemi artarken, 1 sınıf tarım arazilerinin amacı dışında kullanılması nasıl izah edilebilir?

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?