Mehmet YILMAZ
Mehmet YILMAZ
mehmetyilmaz@kentgazetesi.com
DELEGE OLMAK SAHİPLENMEKTİR!
  • 0
  • 16 Ocak 2020 Perşembe
  • +
  • -

İYİ Parti Genel Merkezinin İlçe Delege Seçimleriyle ilgili genelgesi doğrultusunda, İlçe Merkezlerinde 3 Ocak Cuma günü Yargıtay tarafından onaylanan üye kayıt listeleri askıya çıkarıldı.

Dün itibarıyla Bursa’da seçim yapılacak dokuz ilçenin hiç birinde delege yeter sayısı olan 400 aday başvurusunun yapılmadığı, seçim öncesi bu sayının çok üzerinde başvurunun yapılacağı tahmin edilmekte. 

Görüşmelerimizde, eğitim düzeyi yüksek olanlar da dahil olmak üzere, üyelerin büyük bir çoğunluğunun delegeliğin ne olduğunu bilmediği sonucuna vardık. Delege olduklarında sürekli her yere koşturacaklarını, bunun da kendilerine ilave bir yük getireceğini sanıyorlar. Bu yüzden de delege olmaya sıcak bakmayanların sayısı azımsanmayacak kadar fazla.

Bir siyasi partinin mensubu olan üye, mensubiyetten dolayı sorumluluğunu yerine getirmelidir. Peki, nedir mensup olmanın sorumluluğu? En basit şekliyle İlçe Kongre Delegesi olmak için aday olmak. Delege olmak bulunduğun mahalle ile partin arasında organik bir bağ kurmaktır.Siyasetin tabana yayılmasıdır. Delege adayı olmuyorsa bile bir üye gelip seçimde oy kullanarak mahalle delegelerini seçmelidir.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener 2018 Şubatında İlçe Kongrelerinde okunmak üzere bir mektup göndermişti. Mektubunda; “Ülkeye hizmet etmek isteyen herkesi İYİ Parti çatısı altına davet edin. Bizler ne %40 ile ne %50 ile yetineceğiz. Bu mücadele %100’ün hayır duasını alana kadar devam edecektir.

Bizler İYİ Parti’deyiz çünkü bizler demokrasinin ayaklar altına alınmasına seyirci kalamıyoruz. Çünkü bizler haksızlığa, hukuksuzluğa karşı susup oturamıyoruz. Çünkü gençlerimiz mutsuz ve umutsuzken bizler mutlu olamıyoruz. Çünkü bizler binlerce yıllık tarihimizin ve Atatürk’ün emanetini sahipsiz bırakamıyoruz. Çünkü bizler Türk Milleti’nin huzur içinde, refah içinde, çok daha İYİ bir Türkiye’de yaşayabileceğine inanıyoruz.

Sizlere düşen görev il il, ilçe ilçe, mahalle mahalle bu kucaklaşmayı yurdun dört bir köşesinde sağlamak olacaktır. Sizlere düşen görev liyakat sahibi her insanımıza partimiz içinde bir yol açmak olacaktır” diyordu.

Liyakat sahibi insanların yolu nasıl açılacak? Bugün delege adayı olmak için İlçe Başkanlığına başvuruda bulunmayan bir üyenin, yarın liyakat sahibi olmadığını düşündüğü birinin yönetime seçilmesi durumunda söz söyleme hakkı var mıdır? Sorumluluk alamayan, şu anda taşın altına elini sokamayan, inisiyatif kullanmayan birisi, yarın yakınma hakkına sahip olabilir mi?

Ülkede siyasetinde son yıllarda kendini iyice hissettiren baskı ve buna bağlı olarak ortaya çıkan korku atmosferinin insanları oldukça sindirdiği, başıma bir şey gelebilir hissi oluşturduğu gözden kaçmıyor.

Delege adaylık müracaatlarının yeterli sayıya ulaşmamış olmasının bir başka sebebinin de, Genel Merkez Genelgesine rağmen bazı yöneticilerin eski alışkanlıklarında ısrar etmeleridir. Bu konudaki net tavra rağmen direnç gösterme eğiliminde olanlar görülüyor.

Bulundukları konumdan aldıkları gücü kendi istek ve arzuları doğrultusunda kullanma eğiliminde olan yöneticiler, eskiden kalma bu alışkanlıklarından vazgeçmelidir.“Liyakat sahibi her insanımıza partimiz içinde bir yol açmak” lidere kulak vermekle mümkün olur. Genel Merkeze rağmen siyaset yapılmayacağını bilmelidirler.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?