Mehmet YILMAZ
Mehmet YILMAZ
mehmetyilmaz@kentgazetesi.com
Farkında mısınız?
  • 0
  • 22 Haziran 2020 Pazartesi
  • +
  • -

 

Zamanlaması açısından tartışmalara konu olan ve yaklaşık 1 milyon 600 bin öğrencinin katıldığı LGS sınavı geçtiğimiz Cumartesi günü yapıldı. Sınav öncesi okulların önünde uzun kuyruklar oluştu. Öğrenci ve velilerin oluşturduğu büyük kalabalıklarda sosyal mesafeye uyulmadığının görülmesi de yeni tartışmaların fitilini ateşlemiş oldu.

Daha önce, COVİD- 19 tedbirleri kapsamında sosyal mesafeyi koruyabilmek için okullarda gerekli tedbirlerin alındığı, güvenli alanların oluşturulduğu, sınav yapılacak binalar ve sınıfların dezenfekte edildiği, öğrencilerin bu yıl sınavlara kendi okullarında gireceği açıklanmıştı.

Sınava geç kalmak istemeyen öğrencilerin, kimlik kontrolleri ve sınıflara yerleştirme işleminin zamanında yapılabilmesi için, erken saatlerde okulların önünde gelmeleriyle yoğunluk oluşturmuştu. Görevlilerin maske, eldiven ve siperlik takarak gerekli önlemleri almış, bina girişlerinde güvenli alanlar oluşturulmuştu. Öğrenciler okulun içine sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde alınmış, ellerine, el antiseptiği sıkılıp, maske verilerek sınıflara alınmaları sağlanmıştı. Sınıflarda da sosyal mesafe kuralı gözetilerek kendilerine ayrılan yere oturmuşlardı.

Sınav öncesi ve sonrasında yoğunluk yaşanmaması için de 81 ilde, saat 09.00 ile 15.00 arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmıştı.

İki oturum halinde yapılan sınav saat 09.30’da başlamış, saat 12.50’de sona ermişti. Sınavın sona ermesinin ardından öğrencilerin aynı anda sınava girdikleri binadan çıkmasına izin verilmemiş, zaman aralıklarıyla, sosyal mesafe korunarak sınav salonu ve binadan ayrılmaları sağlanmıştı.

Buraya kadar tedbir alınmış gibi, her şey yolunda görünüyor. Belli ki okul içerisinde bunlar yaşanırken, okul dışında nelerin olabileceği yetkililerce düşünülmemişti. Her şeyi görünür tedbirlerden ibaret sayan anlayış, görünmeyenle ilgili bir tedbir almamıştı. İki velinin öğrenciyle gelebileceği belirtilmiş, sonuçları hesaplanmamıştı. Okul önlerine toplanan velilerin sosyal mesafe diye bir şey tanımamaları, oturum arasında çocuklarına yiyecek verme çabaları, üç aydan uzun süren mücadeleden ders alınmadığını gösterir gibiydi.

COVİD-19 nedeniyle uzun süredir uzmanlarca tartışma konusuydu lise ve üniversiteye giriş sınavlarında yaşanacak riskler. Sınavların ertelenmesi talep ediliyordu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da, her türlü tedbirin alındığını ve bu tedbirlerin sınav günü titizlikle uygulanacağını belirtmişti. “Bu yılki sınav, geçen yıllardakinin ötesinde çok çok özel bir takip gerektiriyor. Önceliğimiz öğrencilerimizin, öğretmenlerimiz ve velilerimizin sağlığıdır. Rahat olsunlar, çocuklarımız yalnızca sınavlarına odaklansın. Onlardan tek ricamız sağlımız için belirlediğimiz kurallara hassasiyetle uymalarıdır” ifadelerini kullanmıştı.

Okul önlerinde sosyal mesafe, maske ve hiyjen kurallarını tanınmadığı endişe yaratan görüntüler tepkilere neden oldu. Bir doktorun sosyal mesafe hesabında paylaştığı, “2 aydır bağırdık çağırdık, yalvardık yakardık sesimizi duyuramadık. Yazık değil mi bu insanlara? İnsanların canı umurunuzda değil mi?” Sözleriyle çığlıklarının duyulmadığını anlatıyordu.

Zafer Arapkirli sosyal medya paylaşımında, “FARKINDA MISINIZ? İşlediğiniz suçun, yüklendiğiniz vebalin farkında mısınız? Sayın Sağlık Bakanı bu manzaralara izin verip, sınav yaptırıp, sonra insanlara dönüp, ‘tedbirleri elden bırakıyorsunuz ha…’ diye suçlarken sıkılmayacak mısınız?” sözleriyle tepkisini dile getirmişti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan yaşananlara, “çocuklarımıza canıyla, geleceği arasında tercih yapmaya zorlayan sistemin yarını yok. Başarılar çocuklar demek kolay, bu çocuklar sınava nasıl odaklanacak diye soran yok” sözleriyle tepki göstermişti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, “tüm yurtta sınav merkezlerine beyin göçü başladı. Saat 13.00 gibi, eve dönüşte güzel haberler bekliyoruz. En zor sorular kolay gelsin” demişti Twitter hesabında.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, LGS sonrası yaptığı açıklamada sınavın huzur ve güven içerisinde tamamlandığını söyleyerek öğrencilere, velilere, güvenlik görevleri ve sınavın diğer kademelerinde görev alanlara teşekkür etmişti.

Sınavın huzur ve güvenle tamamlandığını belirten Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Aldığımız tedbirlere uyarak öğretmenlerinin yönlendirmelerine göre hareket eden ve sosyal mesafesini bizim uyarılarımıza gerek kalmaksızın koruyan tüm çocuklarımıza sorumlu ve bilinçli davranışlarından dolayı şükranlarımı sunuyorum.

Okul binalarında aldığımız önlemlere saygı göstererek binaların dışında herhangi bir kalabalık oluşmaması için çaba harcayan, sorumlu, bilinçli, çözümcü ve bizimle iş birliği içerisinde olduğunu hissettiren tüm velilerimize de selamlarımı, sevgilerimi sunuyorum” demişti.

Okul binalarının dışında çocuklarını bekleyenlerin oluşturduğu kalabalık, hiçe sayılan “sosyal mesafe” dikkatlerini çekmemişti. Ah keşke görünen tehlikeler için alınan veya alınacak tedbirler kadar görünmeyen “sinsi zerrecik” için de gerekli tedbirleri almayı düşünebilseydik! Belki kimsenin canının yanacağını düşünmek zorunda olmazdık şimdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?